Redakcja Polska

Polska przekazała Ukrainie 150 Starlinków. To dzięki nim przywracana jest łączność na terenach wyzwolonych

15.10.2022 11:14
Minister-członek Rady Ministrów Michał Dworczyk napisał, że Polska przekazała Ukrainie 150 terminali Starlink.
Dworczyk: Polska przekazała Ukrainie 150 terminali Starlink
Dworczyk: Polska przekazała Ukrainie 150 terminali StarlinkShutterstock

Satelitarne terminale internetowe Starlink stworzone przez firmę SpaceX to istotne źródło komunikacji dla ukraińskiego wojska, zapewniające wsparcie w walkach i umożliwiające pozostanie w kontakcie nawet po zniszczeniu sieci telefonii komórkowej i internetowej przez rosyjskiego najeźdźcę.

"Polska przekazała Ukrainie 150 terminali Starlink, dzięki którym przywracana jest łączność na terenach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji. Terminale zainstalowano głównie w miastach obwodu charkowskiego" - napisał w piątek wieczorem na Twitterze minister Dworczyk.

Musk nie chce już wspierać Ukrainy?

Jak wynika z raportu opublikowanego przez amerykański serwis CNN, w zeszłym miesiącu firma Elona Muska SpaceX ostrzegła Pentagon, że może zaprzestać przekazywania swoich usług satelitarnych Starlink Ukrainie, chyba że USA zaczną płacić dziesiątki milionów dolarów miesięcznie, aby utrzymać kluczowe usługi komunikacyjne w ogarniętym wojną kraju.

W liście zażądano, aby Pentagon przejął finansowanie użycia satelitów Starlink przez rząd w Kijowie i ukraińskie wojsko, co według SpaceX kosztowałoby ponad 120 mln dolarów do końca roku i blisko 400 mln dolarów przez następne 12 miesięcy.

Kijów znajdzie rozwiązanie, by utrzymać działanie na Ukrainie usług satelitarnych Starlink - zapowiedział w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

PAP/IAR/dad

Elon Musk zmienia zdanie. SpaceX nie chce już finansować Starlinków dla Ukrainy

14.10.2022 11:00
SpaceX, firma należąca do miliardera Elona Muska, odmówiła amerykańskiemu rządowi dalszego finansowania sieci Starlink, z której korzysta ukraińska armia - podaje CNN. Przedsiębiorstwo chce też, by koszty obsługi sieci wziął na siebie Pentagon.