Redakcja Polska

Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce: 11 listopada jest symbolem siły polskiego narodu

11.11.2023 12:30
11 listopada jest symbolem siły polskiego narodu, który po 123 latach zaborów mógł znów cieszyć się upragnioną wolnością - powiedziała w sobotę ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anna Clunes. Wskazała, że "niepodległość i samostanowienie to podstawowe prawa każdego narodu".
Ambasador Anna Clunes
Ambasador Anna Clunes Źródło: X (Twitter)/ @ukinpoland

105 lat temu, 11 listopada 1918 r., Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

- Dziś niezwykle ważny dzień dla wszystkich Polaków. 11 listopada jest symbolem siły polskiego narodu, który po 123 latach zaborów mógł znów cieszyć się upragnioną wolnością - powiedziała w sobotę ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce na filmie zamieszczonym na koncie ambasady na platformie X. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości złożyła Polkom i Polakom "najlepsze życzenia". - Wielka Brytania przez lata wspierała Polskę w jej dążeniach do niepodległości i samostanowienia. Pamiętamy również o wszystkich Polakach, którzy podczas II wojny światowej walczyli zarówno o wolność swojego kraju, jak i Wielkiej Brytanii - zaznaczyła ambasador Clunes.

Wskazała, że "niepodległość i samostanowienie to podstawowe prawa każdego narodu, dlatego dziś Polska, Wielka Brytania, jak i cały zachodni świat stoją ramię w ramię we wspieraniu Ukrainy w celu odparcia rosyjskiej agresji". - Dziękuję wszystkim Polkom i Polakom za dotychczasową pomoc, jaką okazali narodowi ukraińskiemu. Wasze działanie, postawa i chęć niesienia pomocy są dla nas przykładem. Niech żyje Polska! - powiedziała.


PAP/dad

W Polsce zarejestrowanych jest 87. producentów tradycyjnych rogali świętomarcińskich

11.11.2023 09:13
W Polsce zarejestrowanych jest 87. producentów mających uprawnienia do wypiekania i sprzedaży rogali świętomarcińskich. W ocenie wiceszefa KOWR Marcina Wrońskiego uzyskanie unijnego oznaczenia i wypromowanie produktu spowodowało, iż jest on znany w całym kraju, a nie tylko w Wielkopolsce.

Święto Niepodległości. Jan Józef Kasprzyk: to dzień, który powinien łączyć wszystkich Polaków

11.11.2023 09:57
105 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Nasz kraj po 123 latach niewoli, w wyniku klęski zaborców, mógł w 1918 r. - po zakończeniu pierwszej wojny światowej - powrócić na mapy świata. - 11 listopada to dzień, który powinien łączyć wszystkich Polaków - powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Msze, koncerty, biegi. Obchody Święta Niepodległości na świecie

11.11.2023 10:56
Z okazji Święta Niepodległości polscy dyplomaci złożą wieńce na polskich grobach, w Berlinie i Nowym Jorku odbędą się biegi, w Ottawie i Paryżu odprawione zostaną msze w intencji ojczyzny, a we Florencji odznaczony zostanie prezydent Przemyśla Wojciech Bakun za solidarność i pomoc okazaną podczas wojny na Ukrainie.