Redakcja Polska

Rosja za wszelką cenę unika mobilizacji. Rekrutuje na front obywateli republik związkowych

09.12.2023 10:30
Rosja stara się wzmocnić linię frontu na Ukrainie unikając mobilizacji. Według Instytutu Badań Nad Wojną wykorzystuje w tym celu obywateli poszczególnych republik związkowych.
Mobilizacja i pobór do wojska w Rosji pogorszyły niedobory siły roboczej poza sektorem obronnym
Mobilizacja i pobór do wojska w Rosji pogorszyły niedobory siły roboczej poza sektorem obronnymShutterstock/Dmitriy Kandinskiy

Władze Udmurckiej Republiki Autonomicznej, położonej między Kazaniem i Permem, poinformowały o utworzeniu czterech dużych oddziałów, które zostaną skierowane na południową Ukrainę. Przewodniczący Republiki Udmurckiej Aleksandr Brechałow ogłosił, że na podstawie bliżej nieokreślonych "porozumień z Ministerstwem Obrony Federacji Rosyjskiej" utworzono w tym celu: batalion rakiet przeciwlotniczych "Jewhenij Dragunow", dywizję rakiet przeciwlotniczych "Chepc", batalion zmotoryzowany "Warun" i dywizję desantowo-szturmową "Kama".

Liczebności tworzonych oddziałów nie podano. Wiadomo jedynie, że mają uczestniczyć w operacjach bojowych pod dowództwem rosyjskim. Władze Republiki Udmurcji próbują rekrutować lokalnych ochotników do obsadzenia tych jednostek "w celu natychmiastowego wzmocnienia linii frontu na Ukrainie". Jednocześnie rosyjskie Ministerstwo Obrony wprowadziło dodatkowe uproszczenia procedury wydawania certyfikatów jednostkom, przygotowywanym do działań bojowych.

Wcześniej informowano, że na Krym przybywają zmobilizowani Rosjanie. Wśród nich jest wielu przedstawicieli mniejszości: Buriatów, Jakutów i Ujgurów.


IAR/dad

"Możemy być dumni". W Kijowie zaprezentowano raport o pomocy polskich organizacji dla walczącej Ukrainy

08.12.2023 18:00
Polskie organizacje pozarządowe, które od pierwszych dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę włączyły się w pomoc dla społeczeństwa tego kraju, nadal gotowe są udzielać mu wsparcia – powiedzieli uczestnicy konferencji "Polska solidarna z Ukrainą", która odbyła się w czwartek w Kijowie.

"Obawiają się kolejnych zmasowanych ostrzałów". Polscy wolontariusze o sytuacji na froncie na Ukrainie

08.12.2023 17:11
Polscy wolontariusze dostarczający pomoc i sprzęt dla ukraińskich żołnierzy twierdzą, że sytuacja na froncie cały czas się pogarsza. Powodem są nie tylko stałe rosyjskie ataki, ale także zmęczenie żołnierzy ukraińskich, braki sprzętowe i zaopatrzeniowe.

"To historyczny moment”. Jest wstępne porozumienie w UE ws. przepisów o sztucznej inteligencji

09.12.2023 10:11
Jest wstępne porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie przepisów o sztucznej inteligencji. Po 3-dniowym maratonie negocjacyjnym przedstawiciele unijnych krajów i europosłowie uzgodnili kompromisowe rozwiązania. To będą pierwsze na świecie kompleksowe przepisy dotyczące korzystania ze sztucznej inteligencji. Teraz jeszcze muszą być doprecyzowane szczegóły porozumienia, a później muszę one być jeszcze zatwierdzone przez unijne rządy i Parlament Europejski.