Redakcja Polska

"Możemy być dumni". W Kijowie zaprezentowano raport o pomocy polskich organizacji dla walczącej Ukrainy

08.12.2023 18:00
Polskie organizacje pozarządowe, które od pierwszych dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę włączyły się w pomoc dla społeczeństwa tego kraju, nadal gotowe są udzielać mu wsparcia – powiedzieli uczestnicy konferencji "Polska solidarna z Ukrainą", która odbyła się w czwartek w Kijowie.
Polska pomoc dla Ukrainy została oszacowana na 4,3 mld euro - w tym 3 mld euro pomocy wojskowej, 0,92 mld euro pomocy finansowej i 0,35 mld euro pomocy humanitarnej
Polska pomoc dla Ukrainy została oszacowana na 4,3 mld euro - w tym 3 mld euro pomocy wojskowej, 0,92 mld euro pomocy finansowej i 0,35 mld euro pomocy humanitarnejshutterstock.com

Na spotkaniu zaprezentowano 100-stronicowy "Raport o pomocy polskich organizacji pozarządowych dla Ukrainy", przygotowany przez Konfederację Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej (KIPR). 

- Możemy być dumni z tego, co zrobiliśmy. To faktycznie był zryw z potrzeby serca - oświadczył Kamil Rybikowski, wiceprezes KIPR. - Ta pomoc dotyczyła i nadal dotyczy Ukraińców, którzy są w Polsce, ale i pomocy humanitarnej, która wciąż trafia na Ukrainę - zauważył.

Ruszyli z pomocą

W raporcie przytoczono dane GUS, które wskazują, że tylko do końca marca 2022 r. w pomoc w związku z działaniami wojennymi na terytorium Ukrainy zaangażowało się 29,6 proc. (prawie 29 tys.) tzw. podmiotów organizacji społecznej, czyli m.in. stowarzyszeń i fundacji. W pomoc na terenie Polski włączyło się 98 proc. ogółu takich podmiotów.

Marcin Szewczak z Grupy Poszukiwawczo-Ratunkowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałbrzychu mówił na konferencji w Kijowie, że o ile na początku wojny Polacy wysyłali na Ukrainę "wszystko, co może się przydać", to teraz ta pomoc opiera się na konkretnych potrzebach.

- Polskie organizacje pozarządowe mają swoich partnerów na Ukrainie i jesteśmy w stanie doprecyzować, co tak naprawdę jest potrzebne. Jesteśmy w stanie tę pomoc kierunkować tak, żeby była efektywna - powiedział. Dziś polscy strażacy wspierają ukraińskich kolegów szkoleniami i dostawami specjalistycznego sprzętu.

Czas mija - pomocy mniej

Zgodził się z nim Patryk Hałaczkiewicz, specjalista ds. integracji europejskiej i polityki regionalnej, były zastępca burmistrza miasta i gminy Kąty Wrocławskie. - Na pewno jest tak, że im bardziej czas mija, to tej pomocy jest mniej, ale sądzę, że te organizacje, które się wyspecjalizowały, nadal pomagają i będą pomagały. Teraz ta pomoc nadal jest potrzebna w konkretnych miejscach i konkretnych sprawach. Dla nas jest racją stanu, żeby Ukraina tę wojnę wygrała - podkreślił.

Raport na temat zaangażowania organizacji pozarządowych w pomoc walczącej z Rosją Ukrainie, który zaprezentowano w Kijowie, dostępny jest w języku polskim, ukraińskim i angielskim na stronie internetowej polishngohelp.com.


PAP/dad

Swiatłana Cichanouska: bez demokratycznej Białorusi Europa nie będzie bezpieczna

06.12.2023 15:15
- Bez demokratycznej Białorusi Europa nie będzie bezpieczna - mówiła przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Jej przemówienie wyemitowano w Parlamencie Europejskim, na forum współpracy przedstawicieli ośmiu białoruskich partii demokratycznych z europejskimi grupami politycznymi.

Ukraińskie specsłużby zlikwidowały pod Moskwą ukraińskiego polityka, który zdradził ojczyznę

07.12.2023 11:11
Zabity w środę w okolicach Moskwy były deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Illia Kywa został zlikwidowany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) – poinformowały ukraińskie media z powołaniem na źródła w organach ścigania.

Rosyjska opozycja rozpoczyna akcję przeciwko wyborom prezydenckim

08.12.2023 12:11
Rosyjskie ugrupowania opozycyjne rozpoczęły wspólną akcję przeciwko zapowiedzianym na przyszły rok wyborom prezydenckim. Zwolennicy lidera opozycji Aleksieja Nawalnego nazwali swój projekt "Rosja bez Putina". Pozostałe ugrupowania występują pod podobnym hasłem - "Nie dla Putina". 

Toruńskie szopki jadą na Litwę. Wyjątkowa wystawa pokaże polską tradycję

08.12.2023 11:33
Na Litwie zostanie w piątek otwarta wystawa szopek bożonarodzeniowych. Ekspozycję zatytułowaną "W Betlejem, w szopce, radość wielka!" będzie można oglądać w Pałacu Balińskich w podwileńskich Jaszunach. Celem wystawy jest przypomnienie o znaczeniu i popularności jednego z ważniejszych symboli Bożego Narodzenia.