Redakcja Polska

Śmierć Aleksieja Nawalnego. Rosjanie oddają mu hołd. Zatrzymano kilkadziesiąt osób

25.02.2024 12:38
49 osób zatrzymano w sobotę w Rosji podczas akcji upamiętniających zmarłego w kolonii karnej lidera opozycji Aleksieja Nawalnego i innych protestów - poinformował niezależny projekt OWD-Info, zajmujący się prawami człowieka.
Ludzie składają kwiaty po śmierci zmarłego przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego w pobliżu pomnika więźniów politycznych w Petersburgu
Ludzie składają kwiaty po śmierci zmarłego przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego w pobliżu pomnika więźniów politycznych w PetersburguEPA/ANATOLY MALTSEV Dostawca: PAP/EPA.

Podczas upamiętnień Nawalnego zatrzymano 38 osób, a na protestach antywojennych w drugą rocznicę rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie - sześć.

W trakcie cotygodniowej demonstracji żon mężczyzn zmobilizowanych do wojska, które w soboty składają kwiaty przy pomniku nieznanego żołnierza w Moskwie, zatrzymano cztery osoby, a jedną na pikiecie przeciwko torturom w więzieniach.

Łącznie najwięcej zatrzymań - 13 - było w stolicy Rosji. Poza tym zatrzymywano protestujących m.in. w Jekaterynburgu (10 osób) i Ufie (trzy).

Trudeau: Putin jest słabeuszem, zleca zabójstwa przeciwników

Tymczasem premier Kanady Justin Trudeau oskarżył w sobotę prezydenta Rosji Władimira Putina o zlecanie zabójstw przeciwników politycznych. Trudeau przebywał tego dnia z wizytą w Kijowie, w dniu drugiej rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. - To, co stało się z Aleksiejem Nawalnym dowodzi, że choć Putin twierdzi, że jest silny, jest właściwie tchórzem - powiedział Trudeau odpowiadając na pytania dziennikarzy o śmierć Nawalnego.

- Dokonywanie egzekucji swoich przeciwników politycznych, represjonowanie dysydentów z użyciem policji i armii, likwidowanie opozycji – to cechy słabeusza, a nie kogoś, kto jest pewny swojej własnej pozycji - powiedział Trudeau, którego cytowały kanadyjskie media.

- Wiemy, wielokrotnie widzieliśmy, do jakiego stopnia opozycja w Rosji jest marginalizowana, lub po prostu likwidowana - dodał.

Śmierć Aleksieja Nawalnego

Według oficjalnej wersji rosyjskiej służby więziennictwa, polityk zmarł na terenie kolonii karnej nr 3 w miejscowości Charp w Arktyce. Z kolei rosyjscy internauci nie wierzą w naturalne przyczyny zgonu Aleksieja Nawalnego.

Na portalach społecznościowych zamieszczają wyliczenia, mapy z nawigatorów cyfrowych i porównują je z oficjalnymi doniesieniami mediów państwowych.

Rosyjscy opozycjoniści, obrońcy praw człowieka i niezależni dziennikarze informują, że już samo przetrzymywanie Aleksieja Nawalnego w łagrze i poddawanie represjom było rozciągniętym w czasie, zaplanowanym zabójstwem.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Aleksiej Nawalny Rosja

Wrak samolotu An-225 Mrija rozcinany na części na macierzystym lotnisku

23.02.2024 14:35
Największy samolot transportowy świata An-225 Mrija, zniszczony w pierwszym dniu inwazji Rosji na Ukrainę, to jeden z symboli rosyjskiego barbarzyństwa w tym kraju. Jego spalony i podziurawiony wrak jest dziś rozcinany na części na macierzystym lotnisku pod Kijowem.

Szef NATO Jens Stolntenberg do Ukraińców: nie traćcie ducha

24.02.2024 12:31
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Ukrainę i jej sojuszników, aby "nie tracili ducha" w obliczu krwawej ofensywy Władimira Putina. W drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę stwierdził, że sytuacja na polu bitwy pozostaje niezwykle poważna. 

Do Donbasu dotarł kolejny transport z pomocą humanitarną i wojskową z Polski

24.02.2024 16:11
W drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, do Donbasu dotarł kolejny transport pomocy humanitarnej i wojskowej z Polski. To jeden z tysięcy przekazanych ładunków, które od 22 lutego 2022 roku zostały sfinansowane z darowizn Polaków, a następnie dostarczone przez wolontariuszy na wschodnią Ukrainę.