Redakcja Polska

Litwa od przyszłego tygodnia będzie konfiskować samochody z rosyjskimi numerami

04.03.2024 08:37
Od przyszłego tygodnia Litwa będzie konfiskować pojazdy z rosyjskimi numerami. Ich właściciele, którzy mieszkają w tym kraju, mają jeszcze kilka dni na ich przerejestrowanie
Audio
  • Od przyszłego tygodnia Litwa będzie konfiskować pojazdy z rosyjskimi numerami. Ich właściciele, którzy mieszkają w tym kraju, mają jeszcze kilka dni na ich przerejestrowanie [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: trade.gov.pl

Samochody z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi muszą opuścić Litwę do 11 marca lub zostać przerejestrowane na litewskie numery. Jak podał Urząd Celny w Wilnie, w przeciwnym razie pojazdy takie zostaną uznane za naruszające przepisy kodeksu administracyjnego. Oprócz utraty samochodu, jego właściciel będzie musiał liczyć się też z karą grzywny. 

Przepis ten nie będzie stosowany wobec pojazdów, które kierują się do obwodu królewieckiego lub z niego powracają. Tranzyt nie może jednak trwać dłużej niż dobę, a w aucie musi przebywać jego właściciel.

Ograniczenia są zgodne z zeszłorocznymi zaleceniami Komisji Europejskiej i mają związek z sankcjami nałożonymi na Rosję. Na podobne kroki zdecydowały się wcześniej również inne państwa. Łotysze przy okazji poinformowali, że konfiskowane pojazdy zamierzają przekazywać Ukrainie.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Litwa Rosja wojna na Ukrainie

Eksperci o kolejnych sankcjach nakładanych na Rosję: potrzeba następnych pakietów

24.02.2024 16:45
Zachód powinien nakładać kolejne pakiety sankcji na Rosję, bo dotychczasowe działania gospodarczo-finansowe nie przyniosły poważnych skutków - uważają eksperci do spraw wojskowości. Ich zdaniem Rosjanie nauczyli się omijać sankcje i znaleźli nowe kierunki aktywności gospodarczej.

"Utrudniają życie Putinowi". Eksperci dla Polskiego Radia o skuteczności sankcji UE wobec Rosji

25.02.2024 15:29
Unijne sankcje na Rosję nie są na tyle mocne, by zatrzymać wojnę, bo Moskwa przygotowała się na nie w ostatnich latach, ale utrudniają życie Putinowi i jego reżimowi. Tak ocenił w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką ekspert instytutu badawczego Bruegel Nicolas Veron. Jego zdaniem bolesne na pewno były restrykcje finansowe.