X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Spotkanie z Polakami w Kirgistanie. Wielu chce wrócić do ojczyzny

19.09.2019 10:44
Powrót do ojczyzny przodków i wyjazd do Europy - to główne motywacje tych, którzy chcą wyjechać z Kirgistanu do Polski. W stolicy tego środkowoazjatyckiego państwa - Biszkeku - spotkali się z nimi eksperci Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.
Audio
  • Biszkek: spotkanie z miejscowymi Polakami. Relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
  • Spotkania ekspertów Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie dotyczące repatriacji [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnepixabay

Polonia Kirgistanu jest niewielka i liczy około tysiąca osób, najczęściej potomków Polaków, którzy dotarli tutaj w XIX wieku bądź też już w drugiej połowie XX wieku z innych regionów Związku Radzieckiego.

Część z nich dopiero niedawno dowiedziała się o możliwości repatriacji do Polski. 

- To zawsze było marzenie wrócić do ojczyzny. Babcia i dziadek tak nas wychowali. Słyszeliśmy ich język, mieliśmy święta i kuchnię polską - powiedziała Polskiemu Radiu 80-letnia Nadzieja Iwanowska z Biszkeku.

Do Polski po edukację

Są też tacy, którzy myślą przede wszystkim o lepszej przyszłości swoich dzieci. Chcą, aby tam studiowały.

Studiować w Polsce chce też Kirgiz Tamerlan Sułtanow, którego jedynym związkiem z Polską jest siostra mająca męża Polaka. Sam jest aktywnym uczestnikiem miejscowego stowarzyszenia Polonii „Odrodzenie”, gdzie uczy się polskiego. Chce pojechać do Polski na studia i tam zostać.

Eksperci Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie w czasie spotkań informują o zasadach repatriacji, o tym, jakie dokumenty są potrzebne i jakiej pomocy udziela państwo polskie.

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Polacy za granicą Kirgistan

Rzym: Wystawa "Polska. Walka i poświęcenie" w bibliotece Izby Deputowanych

18.09.2019 15:50
W bibliotece Izby Deputowanych w Rzymie została otwarta wystawa "Polska. Walka i poświęcenie". Jest poświęcona wojennym losom Polski i Polaków. Opowiada o bohaterskiej walce naszych rodaków na frontach II wojny światowej i o ruchu oporu w kraju.

MSZ apeluje o rejestrację Polaków w Wielkiej Brytanii

18.09.2019 15:28
Polskie władze apelują do mieszkających w Wielkiej Brytanii o rejestrowanie się na pobyt stały. Wszystko to w związku ze zbliżającą się potencjalną datą brexitu. Polacy, którzy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będą chcieli pozostać tam na stałe, muszą zgłosić się do miejscowych urzędów, by uzyskać status osoby osiedlonej.