Redakcja Polska

Spotkanie z Polakami w Kirgistanie. Wielu chce wrócić do ojczyzny

19.09.2019 10:44
Powrót do ojczyzny przodków i wyjazd do Europy - to główne motywacje tych, którzy chcą wyjechać z Kirgistanu do Polski. W stolicy tego środkowoazjatyckiego państwa - Biszkeku - spotkali się z nimi eksperci Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.
Audio
  • Biszkek: spotkanie z miejscowymi Polakami. Relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
  • Spotkania ekspertów Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie dotyczące repatriacji [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnepixabay

Polonia Kirgistanu jest niewielka i liczy około tysiąca osób, najczęściej potomków Polaków, którzy dotarli tutaj w XIX wieku bądź też już w drugiej połowie XX wieku z innych regionów Związku Radzieckiego.

Część z nich dopiero niedawno dowiedziała się o możliwości repatriacji do Polski. 

- To zawsze było marzenie wrócić do ojczyzny. Babcia i dziadek tak nas wychowali. Słyszeliśmy ich język, mieliśmy święta i kuchnię polską - powiedziała Polskiemu Radiu 80-letnia Nadzieja Iwanowska z Biszkeku.

Do Polski po edukację

Są też tacy, którzy myślą przede wszystkim o lepszej przyszłości swoich dzieci. Chcą, aby tam studiowały.

Studiować w Polsce chce też Kirgiz Tamerlan Sułtanow, którego jedynym związkiem z Polską jest siostra mająca męża Polaka. Sam jest aktywnym uczestnikiem miejscowego stowarzyszenia Polonii „Odrodzenie”, gdzie uczy się polskiego. Chce pojechać do Polski na studia i tam zostać.

Eksperci Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie w czasie spotkań informują o zasadach repatriacji, o tym, jakie dokumenty są potrzebne i jakiej pomocy udziela państwo polskie.

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Polacy za granicą Kirgistan

Rzym: Wystawa "Polska. Walka i poświęcenie" w bibliotece Izby Deputowanych

18.09.2019 15:50
W bibliotece Izby Deputowanych w Rzymie została otwarta wystawa "Polska. Walka i poświęcenie". Jest poświęcona wojennym losom Polski i Polaków. Opowiada o bohaterskiej walce naszych rodaków na frontach II wojny światowej i o ruchu oporu w kraju.

MSZ apeluje o rejestrację Polaków w Wielkiej Brytanii

18.09.2019 15:28
Polskie władze apelują do mieszkających w Wielkiej Brytanii o rejestrowanie się na pobyt stały. Wszystko to w związku ze zbliżającą się potencjalną datą brexitu. Polacy, którzy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będą chcieli pozostać tam na stałe, muszą zgłosić się do miejscowych urzędów, by uzyskać status osoby osiedlonej.