X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ukraina: młodzież poznaje przedwojenne tradycje turystyczne Karpat Wschodnich

29.07.2020 13:18
Ze względu na trwającą pandemię dopiero pod koniec lipca udało się rozpocząć sezon górski w Karpatach Wschodnich. Po raz pierwszy w tym roku grupa młodzieży polskiego pochodzenia ze Lwowa i Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwsk), udała się pieszo na najwyższy szczyt Gorganów - Wielką Sywulę (1836 m) Następnego dnia uczestnicy wyprawy spłynęli kajakami i pontonami po Dniestrze na odcinku Petriw – Rakowiec.
Audio
Uczestnicy wyprawy przeprawiają się przez rzekę
Uczestnicy wyprawy przeprawiają się przez rzekę Fot. Karina Wysoczańska/Kurier Galicyjski

Wycieczki górskie oraz spływy kajakowe od kilku lat są organizowane w ramach projektu „Przedwojenne tradycje turystyczne – ścieżkami dawnego Głównego Szlaku Karpackiego imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego”.

Konsul RP we Lwowie Rafał Kocot podkreślił, że podczas wyprawy nie mogło zabraknąć śladów polskiego dziedzictwa turystycznego. - Na polanie Ruszczyna znajdują się ruiny schroniska polskiego wybudowanego w 1937 roku przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (oddział we Lwowie), które służyło turystom niecałe dwa lata. Było doskonałą bazą do wypadów w różne części Gorganów. Należy też pamiętać, że skrajem połoniny Ruszczyny i przez górę Sywulę biegł główny szlak karpacki imienia marszałka Józefa Piłsudskiego, który jest pretekstem i pomysłem na wędrowanie wraz z młodymi Polakami po Karpatach Wschodnich - powiedział kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Fot. Karina Wysoczańska/Kurier Galicyjski Fot. Karina Wysoczańska/Kurier Galicyjski

Prezes Pogoni Lwów Marek Horbań zaznaczył, że wyprawa jest symbolem powrotu do normalności po koronawirusie. - Świetna wyprawa, integracja młodzieży. Chociaż większość już się zna, to zawsze jest miło, że jesteśmy w normalności. Nie musimy być w domu, a możemy już nie wirtualnie, a realnie przebywać razem - powiedział prezes LKS Pogoni Lwów.

Uczestnik wyjazdu Eugeniusz Wołoszyn, prezes Lwowskiego Klubu "Strefa Młodzieży" jest zachwycony wyjazdem, bo pogoda dopisała. - Wyjazd był bardzo wyczekiwany, bo już kilka razy był przenoszony w związku z kwarantanną. Cieszę się, że w końcu udało nam się pojechać, pogoda dopisała i wszystko się nam udało. Jestem bardzo zadowolony, że mogłem sobie odpocząć w gronie przyjaciół i zwiedzić dawne szlaki karpackie Józefa Piłsudskiego - podsumował.

Fot. Karina Wysoczańska/Kurier Galicyjski Fot. Karina Wysoczańska/Kurier Galicyjski

Organizatorzy projektu zapowiedzieli, że jeżeli sytuacja z pandemią będzie stabilna, to kolejna wyprawa w góry odbędzie się w połowie września.

Projekt "Przedwojenne tradycje turystyczne - ścieżkami dawnego Głównego Szlaku Karpackiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego" jest realizowany przez LKS Pogoń Lwów, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie) oraz Konsulat Generalny RP we Lwowie.

 

Eugeniusz Sało/Kurier Galicyjski i Danuta Stefanko/CKPiDE

Zobacz więcej na temat: Lwów Stanisławów MSZ

"Zachować pamięć". Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie

29.07.2020 09:00
Celem projektu, który powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie, jest opisanie i promocja historycznego dziedzictwa polskiego na Wschodzie. Uświadomienie Polakom poza granicami, że warto dbać o kulturową spuściznę  na dawnych Kresach Polski. Chcemy także pokazać ludzi i instytucje, które przyczyniają się do zachowania kulturowego dziedzictwa na Wschodzie.

We Lwowie pożegnano Jadwigę Zappe

29.07.2020 09:31
W katedrze lwowskiej pożegnano Jadwigę Zappe - nestorkę polskiej społeczności Lwowa, która wspólnie z siostrą Ireną (zmarłą w 2013 roku) tajnie nauczały polskie dzieci i młodzież, przekazując im polskość i wiarę katolicką.