X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W polskiej wsi na Syberii w tym roku nie będą uczyć polskiego. Brak nauczyciela

20.10.2020 12:08
W Wierszynie na Syberii nie będzie w tym roku lekcji języka polskiego. Po raz pierwszy od 30 lat w miejscowej szkole nie ma nauczyciela, który mógłby prowadzić zajęcia.
Audio
  • Brak nauczyciela to dla nas duża strata - powiedziała Polskiemu Radiu przewodnicząca wspólnoty polonijnej z Irkucka Helena Szackich (IAR)
Wierszyna na Syberii
Wierszyna na SyberiiFot.: Edyta Poźniak/Polskie Radio

Konsulat RP w Irkucku i miejscowa wspólnota polonijna tłumaczą, że w związku z pandemią nie mogli przyjechać wykwalifikowani pedagodzy z Polski. Jednak część osób w rozmowie z Polskim Radiem zwróciła uwagę, że w ostatnich miesiącach rosyjscy urzędnicy niezbyt przychylnie odnosili się do kwestii związanych z nauczaniem języka polskiego i historii naszego kraju.

Wierszynę założyli 110 lat temu zarobkowi emigranci z Polski. W carskiej Rosji zbudowali kościół i szkołę i uczyli swoje dzieci języka polskiego. W Związku Radzieckim mogli to robić tylko w domach. W 1989 roku sowieckie władze pozwoliły na wprowadzenie języka polskiego do miejscowej szkoły. W ubiegłym roku uroczyście świętowano w Wierszynie 30 lecie nauczania języka przodków, a w tym roku zajęcia wypadły z planu lekcji. - To dla nas duża strata - powiedziała Polskiemu Radiu przewodnicząca wspólnoty polonijnej z Irkucka Helena Szackich.

Konsul Generalny w Irkucku Krzysztof Świderek zapewnił Polskie Radio, że podejmowane są na poziomie dyplomatycznym odpowiednie działania, żeby język polski wrócił do szkoły w Wierszynie. Dyplomata dodał, że ma nadzieję, iż od przyszłego roku do polskiej wsi na Syberii będzie mógł przyjechać z Polski wykwalifikowany nauczyciel, który poprowadzi zajęcia.


IAR/dad

Wyprawa "Jelcz z Polski do Nepalu" wyruszy w kwietniu 2021

20.10.2020 09:28
Eskapada do Nepalu upamiętniająca polskie wyprawy samochodem jelcz w góry wysokie miała wyruszyć we wrześniu, ale COVID-19 pokrzyżował plany. - Paradoksalnie to nam pomogło, bo będziemy mogli się lepiej przygotować. Startujemy w kwietniu - powiedział organizator Maciej Pietrowicz.

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy w dniach 21-28 października w Warszawie

20.10.2020 10:29
Festiwal odbędzie się w warszawskim kinie "Iluzjon" oraz od 2 do 9 listopada online na platformie mojeekino.pl, a także od 4 do 6 grudnia w Centrum Kultury w Lublinie.

Trójmorze odpowiedzią na kryzys. Andrzej Duda: znaczenie tej inicjatywy rośnie

20.10.2020 08:30
- Region Trójmorza może odegrać znaczną rolę w przezwyciężaniu kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa – ocenił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że w Unii Europejskiej znaczenie polityczne i gospodarcze tej inicjatywy wciąż rośnie.

Kraje UE porozumiały się ws. limitów połowów ryb na Morzu Bałtyckim na 2021 r.

20.10.2020 11:56
Państwa członkowskie porozumiały się w Luksemburgu w sprawie limitów połowów ryb na Morzu Bałtyckim na 2021 r. Polska nie poparła porozumienia, wskazując na potrzebę ochrony stad na tym akwenie, apelowała też o gwarancje finansowe dla polskich rybaków.