X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Na Syberii wspominano Polaków - badaczy Bajkału

17.07.2021 16:20
Dzieje Polaków na Syberii są związane nie tylko z zesłaniami i katorgą, częścią tych dziejów jest również wkład polskich badaczy w rozwój tego regionu - powiedział ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski, który odwiedził w sobotę Muzeum Bajkału.
Audio
  • Polacy wnieśli ogromny wkład w badania fauny i flory Bajkału. Mówił o tym przebywający na Syberii ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski. Dyplomata odwiedził bajkalskie muzeum w Listwiance, w obwodzie irkuckim. Materiał Macieja Jastrz ebskiego (IAR)
Kajakarz na Bajkale
Kajakarz na Bajkaleshutterstock/kav38

Placówka ta, znajdująca się w miejscowości Listwianka w obwodzie irkuckim, nad brzegiem Bajkału, podlega ośrodkowi badawczemu syberyjskiego oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN). Ekspozycja w Muzeum Bajkału opowiada o hydrologii, klimacie, świecie roślinnym i zwierzęcym tego wyjątkowego jeziora. - Polacy to nie tylko to, co nam się kojarzy z katorgą, zesłaniami, z męką, ale również wkład w rozwój tego regionu i poznawanie tego endemicznego jeziora - powiedział dyplomata.

Podkreślił, że w ekspozycji muzeum "rola Polaków, polskich badaczy jest wyraźnie podkreślona", a przy wejściu do gmachu znajduje się tablica poświęcona Janowi Czerskiemu. "Te nazwiska, jak Czerski, (Benedykt) Dybowski, (Jan) Godlewski są tutaj znane" - powiedział szef polskiej placówki w Moskwie.

Tablica umieszczona przy wejściu do Muzeum Bajkału jest dwujęzyczna, polsko-rosyjska. Napis na niej głosi: "J. Czerskiemu i pozostałym badaczom z Syberii rodacy z Polski". Tablica umieszczona została w 2002 roku. Nazwiska polskich badaczy - którzy na Syberię trafili jako zesłańcy - są wymienione w ekspozycji, a w holu muzeum znajdują się popiersia Jana Czerskiego i Benedykta Dybowskiego.

Samo muzeum jest również placówką badawczą. Do jego głównych zadań należy badanie cech szczególnych ewolucji ekosystemu Bajkału - jeziora, na które przypada jedna piąta zasobów wody słodkiej na świecie.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Syberia Polacy w Rosji

Polski ambasador w Rosji nazwał wieś Wierszynę ważną częścią historii Polaków

17.07.2021 08:46
Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski nazwał syberyjską wieś Wierszynę - ważną częścią historii Polaków. Dyplomata od środy przebywa w obwodzie irkuckim na Syberii, gdzie spotyka się z miejscowymi wspólnotami polonijnymi.

Białoruś skraca kwarantannę do 7 dni

17.07.2021 13:01
Białoruś skróciła covidową kwarantannę po przyjeździe do tego kraju z 10 do 7 dni. Zwolniła z niej również osoby zaszczepione nie dawniej, niż przed rokiem.

Polscy kombatanci na uroczystościach w 77. rocznicę wyzwolenia Ankony

17.07.2021 14:30
Dwóch polskich weteranów walk podczas II wojny światowej przybyło do Ankony we Włoszech na obchody 77.rocznicy wyzwolenia tego portu nad Adriatykiem przez 2. Korpus Polski generała Władysława Andersa. Kombatanci przyjechali po raz pierwszy od wybuchu pandemii.