Polskie Radio
Section05
kombatanci

Zmarł por. Edward Klonowski. Żołnierz AK poświęcał się upamiętnianiu bohaterów Wileńszczyzny

W środę dotarła do nas smutna informacja o śmierci por. Edwarda Klonowskiego. "Żołnierz Armii Krajowej, orędownik zgody z sąsiadami, budowniczy cmentarzy i strażnik pamięci, wynalazca, człowiek wieku cnót i talentów, kochany przez wszystkich" - napisał o nim na Twitterze jego wnuk Rajmund Kolonowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Wilno Polacy za granicą odeszli 2021 Armia Krajowa kombatanci

"Państwo nie jest w stanie zaproponować uroczystości dla wszystkich". Szef PSL o Marszu Niepodległości

- Rządzący pokazali, że państwo nie jest w stanie zaproponować uroczystości, w których mogliby wziąć udział wszyscy: prezydent, premier i wszyscy obywatele niezależnie od tego na kogo głosują - ocenił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do tegorocznego Marszu Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kombatanci Marsz Niepodległości 11 listopada społeczeństwo Sejm polityka Władysław Kosiniak-Kamysz PSL PiS

Rozstrzygnęły się losy Marszu Niepodległości. "Będzie miał charakter państwowy"

Rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska poinformowała, że tegoroczny Marsz Niepodległości będzie miał charakter państwowy. Status formalny wydarzeniu nadał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, o czym poinformował w komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Święto Niepodległości Marsz Niepodległości regiony mazowieckie Warszawa kombatanci POLSKA

Grób Nieznanego Żołnierza - hołd wszystkim poległym za wolność Polski

Przedstawiciele władz, wojskowi oraz warszawiacy uczcili we wtorek (2.11) 96. rocznicę ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza. Odbyła się uroczysta zmiana posterunku, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty przed grobem symbolizującym wszystkich poległych za wolność i niepodległość Polski.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski rocznica Mariusz Błaszczak kombatanci Lwów Grób Nieznanego Żołnierza żołnierze

"W ten sposób oddajemy im sprawiedliwość". Maląg o uprawnieniach dla byłych więźniów obozu w Pruszkowie

- Przyznając byłym więźniom obozu przejściowego w Pruszkowie uprawnienia kombatanckie, oddajemy im sprawiedliwość. W ten sposób chociaż częściowo możemy zadośćuczynić za poniesione przez nich krzywdy - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Pruszków kombatanci historia Polski

Rozszerzone uprawnienia kombatanckie. Kasprzyk: hołd dla mieszkańców dumnej Warszawy

- Od 77. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego wszystkie osoby, które przeszły przez Dulag 121 w Pruszkowie, otrzymują uprawnienia osób represjonowanych, a więc stają się podopiecznymi Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef UdsKiOR. - Jest to hołd państwa polskiego dla tych, którzy cierpieli represje ze względu na to, że byli dumnymi mieszkańcami, dumnej Warszawy - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  kombatanci Tadeusz Płużański Powstanie Warszawskie historia Polski społeczeństwo Warszawa

"Wiedział, że niepodległość to najpiękniejszy dar". We Włoszech odsłonięto pomnik gen. Władysława Andersa

Uroczystość odsłonięcia pomnika gen. Władysława Andersa w Imoli koło Bolonii, a także ceremonia w wyzwolonym przez 2. Korpus Polski Castel San Pietro Terme zakończyły w czwartek pielgrzymkę do Włoch weteranów II wojny światowej, którzy wraz z delegacją państwową uczcili 80-lecie powstania Armii Andersa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Władysław Anders pomniki pielgrzymka II wojna światowa nazizm HISTORIA Unia Europejska kombatanci Wojsko Polskie II Korpus armia Andersa

W Warszawie otwarto wystawę "Polski przemysł lotniczy. Od traktatu ryskiego do kampanii wrześniowej"

Przy Łazienkach Królewskich w Warszawie otwarto wystawę plenerową "Polski przemysł lotniczy. Od traktatu ryskiego do kampanii wrześniowej". Ekspozycja nawiązuje do wybitnego konstruktora lotniczego II Rzeczypospolitej inżyniera pilota Zygmunta Puławskiego, w związku z przypadającą w tym roku 120. rocznicą jego urodzin i 90. rocznicą śmierci.
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo kombatanci Małgorzata Gosiewska

"Są fundamentem wolnej Polski". Medale dla zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej

Medale "Pro Bono Poloniae" oraz "Pro Patria" wręczył byłym opozycjonistom okresu PRL Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. - Ci, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 70. i 80. cierpieli ogromne prześladowania ze stromy komunistów. Są fundamentem wolnej Polski - podkreślił szef UdSKiOR.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski pamięć społeczeństwo PRL opozycja demokratyczna kombatanci POLSKA