Polskie Radio
Section05
kombatanci

Bożonarodzeniowe spotkanie dawnych opozycjonistów i kombatantów oraz szefa Urzędu ds. Kombatantów

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk spotkał się z Działaczami Opozycji Antykomunistycznej i Osobami Represjonowanymi z powodów politycznych z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Do Warszawy przyjechali przedstawiciele opozycji antykomunistycznej z całego kraju.
Zobacz więcej na temat:  kombatanci represje Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk opozycja demokratyczna

"Wszelkie pomysły, aby likwidować IPN, będą skazane na porażkę". Szef UdSKiOR o planach Lewicy i KO

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk sprzeciwia się pomysłom likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej. Taki postulat zgłaszają politycy Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, a więc formacji będących częścią większości parlamentarnej, szykującej się do objęcia rządów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  IPN represje KOR kombatanci wojsko stalinizm komunizm POLSKA HISTORIA wybory w Polsce polityka

Litwa: w Bezdanach odsłonięto tablicę upamiętniającą brawurową akcję Józefa Piłsudskiego

W Bezdanach na Wileńszczyźnie odsłonięta została tablica z okazji 115. rocznicy akcji, przeprowadzonej tam przez członków Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Uroczystość zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Litwa I wojna światowa historia Polski Józef Piłsudski Jan Józef Kasprzyk Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych kombatanci Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wolontariusze działający na rzecz środowiska Powstańców Warszawskich uhonorowani medlami "Pro Patria"

Wolontariusze działający na rzecz środowiska Powstańców Warszawskich uhonorowani medalami "Pro Patria". Odznaczenia, 17 osobom i Fundacji "Pomoc dla weterana" wręczył szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, na wniosek Związku Powstańców Warszawskich.
Zobacz więcej na temat:  kombatanci Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk

"Wielkanocna Paczka dla Bohatera". 2 tys. zestawów dla weteranów

Gest wsparcia, wyraz pamięci i okazja do spotkania - tak o akcji "Wielkanocna Paczka dla Bohatera" mówią jej organizatorzy. W całym kraju wolontariusze Stowarzyszenia "Paczka dla Bohatera" przekażą weteranom walk o niepodległość około dwóch tysięcy wielkanocnych zestawów z kartkami świątecznymi i najpotrzebniejszymi artykułami.
Zobacz więcej na temat:  kombatanci historia Polski Powstanie Warszawskie POLSKA społeczeństwo

"Codziennie spłacamy niespłacalny dług wdzięczności". Odznaczenia dla bohaterów walczących o wolną Polskę

Podczas spotkania noworocznego dla Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych wręczono Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznawane przez prezydenta. W czasie uroczystości wyróżniono też medalami Pro Bono Poloniale oraz Pro Patria osoby zasłużone dla kultywowania pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski niepodległość kombatanci

Żołnierze WOT pomagają w święta. Szykują paczki, wspierają kombatantów, oddają krew

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej angażują się w bożonarodzeniową pomoc. Np. żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają osoby potrzebujące w świątecznych akcjach charytatywnych. W tym roku zorganizowali m.in. zbiórkę pieniężną na rzecz hospicjum, zaangażowali się w Szlachetną Paczkę i odwiedzili kombatantów z podarunkami. Przed świętami oddali też w sumie 50 litrów krwi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojska Obrony Terytorialnej WOT dobroczynność Szlachetna Paczka kombatanci

78. rocznica śmierci bł. ks. Józefa Stanka. Kasprzyk: był kapelanem powstańczej Warszawy

W Warszawie, w miejscu męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Józefa Stanka, czyli na rogu ulic Solec oraz Wilanowskiej, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk upamiętnił bł. ks. Józefa Stanka. Kapłan działał w konspiracji w Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej (AK) w zgrupowaniu "Kryska". W czasie Powstania Warszawskiego odprawiał msze polowe dla żołnierzy i cywilów, spowiadał, odwiedzał pacjentów w szpitalach, ratował rannych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Józef Kasprzyk UdSKiOR Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych kombatanci HISTORIA II wojna światowa Powstanie Warszawskie Armia Krajowa Niemcy okupacja niemiecka nazizm

"Walczyły z sowiecką Rosją i III Rzeszą". Kasprzyk o Narodowych Siłach Zbrojnych

80 lat temu powstały Narodowe Siły Zbrojne, będące drugą największą formacją zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego. - Od początku wiedzieli, że sowiecka Rosja jest tak samo groźna jak niemiecka III Rzesza. Walczyli więc i z jednymi, i z drugimi - mówił o żołnierzach NSZ Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski Małgorzata Gosiewska historia Polski II wojna światowa Narodowe Siły Zbrojne Polskie Państwo Podziemne Elżbieta Witek kombatanci Jan Józef Kasprzyk UdSKiOR Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Małgorzata Jędrzejczyk