X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Białoruś: ambasador Mariusz Maszkiewicz wspomina pierwszego kardynała Białorusi, Kazimierza Świątka

21.07.2021 13:59
Na Białorusi trwają uroczystości związane z dziesiątą rocznicą śmierci kardynała Kazimierza Świątka, pierwszego kardynała w tym kraju. Hierarcha, który żył 96 lat, był zsyłany przez komunistów na Syberię i przetrzymywany w celi śmierci. Mimo to nie wyrzekł się swojej wiary.
Audio
  • Na Białorusi trwają uroczystości związane z dziesiątą rocznicą śmierci kardynała Kazimierza Świątka, pierwszego kardynała w tym kraju. Hierarcha, który żył 96 lat, był zsyłany przez komunistów na Syberię i przetrzymywany w celi śmierci. Mimo to nie wyrzekł się swojej wiary. Z Mińska - Włodzimierz Pac (IAR)
Uroczystości pogrzebowe kardynała Kazimierza Świątka w Pińsku
Uroczystości pogrzebowe kardynała Kazimierza Świątka w Pińsku fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Kardynała Kazimierza Świątka bardzo dobrze znał Mariusz Maszkiewicz. Ambasador Polski w Gruzji , a w przeszłości konsul generalny i ambasador na Białorusi, powiedział Polskiemu Radiu, że Kazimierz Świątek wspierał polskość i białoruskie odrodzenie narodowe. Wydał mszał w języku białoruskim i odważnie wprowadzał ten język do życia kościelnego. - Było dla mnie zaskoczeniem, że potrafił przejść pewną barierę swojego patriotyzmu, swojego przywiązania do polskości i skierować wysiłki na rzecz odbudowy katolickiego Kościoła białoruskiego - powiedział ambasador Maszkiewicz. Dodał, że "ten wielki Polak pokazał, że potrafi być również wielkim Białorusinem".

Mariusz Maszkiewicz mówi, że poznał Kazimierza Świątka w 1989 roku, gdy był on proboszczem parafii w Pińsku - jednym z nielicznych księży, którzy przeżyli na Białorusi czasy komunistyczne. - To był fantastyczny człowiek z wieloma pasjami. Pokazywał mi swoje filmy robione na Polesiu, jeszcze w latach 70-tych. Pokazywał też liczne dokumenty i zdjęcia swoich bardzo głębokich penetracji Białorusi. On był też świetnym etnografem - dodał dyplomata. Mariusz Maszkiewicz powiedział, że kardynał Kazimierz Świątek był księdzem wolności o duchu Rzeczypospolitej.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś Kościół katolicki

Są efekty wizyty Cichanouskiej w USA. Biały Dom zapowiada kontynuowanie sankcji wobec reżimu Łukaszenki

21.07.2021 12:43
Po spotkaniu z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską w Białym Domu, doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział kontynuowanie polityki sankcji wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki. Podczas wizyty w Waszyngtonie opozycjonistka rozmawiała także z szefem amerykańskiej dyplomacji Antonym Blinkenem.

Ukraina: odnawianie zniszczonych nagrobków na Cmentarzu Łyczakowskim

21.07.2021 13:07
Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie polsko-ukraińskie zespoły konserwatorskie rozpoczęły odnawianie pomników, zniszczonych przez czerwcowej burzę.