X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Bix Aliu: bohaterstwo generała Pułaskiego jest dla nas wzorem

11.10.2021 14:53
11 października to w USA Dzień Pamięci generała Kazimierza Pułaskiego, który na stałe zapisał się na kartach amerykańskiej historii; jego bohaterstwo do dziś jest dla nas wzorem, a jego umiłowanie wolności jest częścią naszej tożsamości - podkreślił Bix Aliu, chargé d'affaires USA w Polsce.
Bitwa pod Savannah w której zginął Kazimierz Pułaski
Bitwa pod Savannah w której zginął Kazimierz Pułaskimat. prom.

"11 października to w Stanach Zjednoczonych Dzień Pamięci generała Kazimierza Pułaskiego, który na stałe zapisał się na kartach amerykańskiej historii. Jego bohaterstwo do dziś jest dla nas wzorem, a jego umiłowanie wolności jest częścią naszej tożsamości" - napisał Bix Aliu na Twitterze.

Dzień Pamięci Kazimierza Pułaskiego został ustanowiony przez Kongres USA w 1929 roku. Od tego czasu polskiego generała upamiętniają co roku wszyscy amerykańscy prezydenci, wydając okolicznościowe proklamacje.

Prezydent USA Joe Biden w swojej proklamacji wspomniał generała Pułaskiego, który 242 lata temu oddał życie w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Wskazał, że Pułaski znany jest jako ojciec amerykańskiej kawalerii ze względu na swoje zdolności przywódcze i wojskowe. "Służba i poświęcenie generała Pułaskiego pozostają wspaniałym przykładem nieocenionego wkładu, jaki imigranci wnieśli w budowę naszego wielkiego narodu" - podkreślił amerykański przywódca.

Biden zwrócił uwagę, że dziś dziedzictwo i wkład gen. Pułaskiego w amerykańską demokrację czci ponad 9 mln Amerykanów pochodzenia polskiego. Wskazał, że polscy Amerykanie odegrali integralną rolę w rozwoju USA, m.in. służąc w siłach zbrojnych, tworząc firmy i rozwijając gospodarkę, ucząc następne pokolenia amerykańskich przywódców, pracując na pierwszej linii frontu pandemii, czy tworząc sztukę.

"W tym dniu czcimy życie generała Kazimierza Pułaskiego oraz ideały i wartości demokratyczne, za które dzielnie oddał swoje życie - wartości wspólne dla Stanów Zjednoczonych i Polski, które stanowią podstawę trwałej więzi przyjaźni między naszymi krajami" - głosi proklamacja.

Generał Kazimierz Pułaski, który zginął od ran odniesionych w bitwie pod Savannah w stanie Georgia, 11 października 1779 roku, jest jednym z najsławniejszych obcokrajowców walczących o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Ma on w USA dziesiątki pomników. Jego imieniem nazwano wiele miejscowości, mostów i autostrad, a także historyczny fort wojskowy w Savannah.

Kazimierz Pułaski znajduje się w gronie zaledwie ośmiu osób w historii Stanów Zjednoczonych, które otrzymały honorowe obywatelstwo USA.


IAR/PAP/dad

Ważne święto dla amerykańskiej Polonii. Dzień Pułaskiego w USA

11.10.2021 10:12
11 października jest w Stanach Zjednoczonych Dniem Pamięci Kazimierza Pułaskiego. Doroczną deklarację w tej sprawie wystosował prezydent Joe Biden, który podkreślił dokonania polskiego bohatera i wkład imigrantów z Polski w rozwój Stanów Zjednoczonych.

Stadion Narodowy w Warszawie otrzymał imię legendarnego trenera Kazimierza Górskiego

11.10.2021 14:23
Kazimierz Górski był trenerem o niezwykłej intuicji a także szczerze kochał swoich zawodników a oni kochali jego - mówił na PGE Narodowym Andrzej Strejlau. W niedzielę stadion na stołecznej Pradze otrzymał imię "trenera tysiąclecia" Kazimierza Górskiego.

Aleksiej Nawalny został zakwalifikowany w więzieniu jako ekstremista i terrorysta

11.10.2021 14:18
Rosyjskie służby więzienne zakwalifikowały opozycjonistę Aleksieja Nawalnego jako ekstremistę i terrorystę, ale jednocześnie wykluczyły go z kategorii więźniów skłonnych do ucieczki. O tej decyzji poinformował w poniedziałek sam Nawalny.