X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wielka Brytania: liczba dzieci urodzonych przez Polki najniższa od 2007 roku

14.10.2021 16:19
W 2020 roku Polki urodziły w Anglii i Walii 14 633 dzieci, co jest najniższą liczbą od 2007 roku i pierwszym przypadkiem od 2009 roku, gdy nie zajmują one pierwszego miejsca, jeśli chodzi o liczbę dzieci urodzonych przez matki pochodzące spoza Wielkiej Brytanii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/terazitu

Jak wynika z danych opublikowanych w czwartek przez brytyjski urząd statystyczny ONS, w 2020 r. w Anglii i Walii urodziło się 613 936 żywych dzieci, co jest spadkiem o 4,1 proc. w stosunku do 2019 r. i najniższą liczbą od 2002 r. Natomiast współczynnik dzietności zmniejszył się do najniższego poziomu w historii i wyniósł w zeszłym roku 1,59.

Spośród tych prawie 614 tys. dzieci, 29,2 proc. zostało urodzone przez matki, które same urodziły się poza Wielką Brytanią. Jest to najwyższy odsetek, od kiedy ONS zaczął w 1969 r. prowadzić takie statystyki, i kontynuacja widocznego od lat trendu wzrostowego.

W zeszłym roku nastąpiła jednak istotna zmiana, jeśli chodzi o pochodzenie tych urodzonych za granicą matek. Począwszy od 2010 r., najwięcej nowo narodzonych dzieci przez zagraniczne matki rodziły Polki. Ale w 2020 r. spadły one na trzecie miejsce - za matkami urodzonymi w Pakistanie i Rumunii.

Przy czym zmiana kolejności nie wynika z tego, że Pakistanki i Rumunki zaczęły rodzić więcej dzieci, bo w ich przypadku liczby w ostatnich latach są w miarę stałe, lecz z tego, że wyraźnie zmniejsza się liczba dzieci rodzonych przez matki pochodzące z Polski. 14,6 tys. dzieci urodzonych w Anglii i Walii przez Polki to o ponad 2 tys. mniej niż rok wcześniej oraz ponad 8 tys. mniej niż w roku 2015, gdy odnotowano rekordową liczbę 22 928 dzieci. Jest to najniższa liczba dzieci urodzonych przez matki urodzone w Polsce od 2007 roku, gdy wynosiła ona 11,9 tys.

W 2020 r. zanotowano także najniższą od co najmniej 2007 r. liczbę dzieci urodzonych w Anglii i Walii, których ojcami byli Polacy - 10 542. Zauważalna różnica w porównaniu z liczbą dzieci urodzonych przez Polki wynika z faktu, że jest pewien odsetek przypadków, gdzie ojciec dziecka jest nieznany, poza tym znacznie częstsze są przypadki, gdy Polki mają dzieci z mężczyznami urodzonymi w innych krajach niż Polska, od sytuacji, gdy Polacy mają dzieci z kobietami urodzonymi poza Polską. Spośród tych 10 542 urodzonych dzieci, których ojcami są Polacy, w 9330 przypadkach również matka była Polką.

Podane w czwartek statystyki na temat dzieci są kolejnym potwierdzeniem zmniejszającej się liczby Polaków w Wielkiej Brytanii. Według szacunków podanych przez ONS w połowie września, na koniec 2020 r. w tym kraju mieszkało 738 tys. obywateli polskich, co oznacza spadek o 283 tys. w stosunku do odnotowanego w 2012 r. szczytu.


PAP/ho


Mińsk pełen migrantów z Bliskiego Wschodu. Oficjalnie - to "turyści"

14.10.2021 10:17
Chcę dostać się do Holandii. Tam są już moi znajomi – mówi Ali (imię zmienione), spotkany w centrum Mińska. Inni rozmówcy PAP przekonują, że na Białoruś przyjechali jako turyści. Widać ich w centrum handlowym, w hotelach, w kolejce do kantoru. Kupują ciepłe kurtki, śpiwory, płaszcze przeciwdeszczowe, plecaki.

Minister Paweł Jabłoński w "Le Figaro": kryzys Polska - Bruksela, to kluczowy moment w historii UE

14.10.2021 12:45
Kryzys Polska -Bruksela, dotyczące reformy sądownictwa, ma motywacje polityczne; KE blokując fundusze dla Polski, działa bezprawnie; jeśli nie zatrzymamy tego dryfu, Komisja będzie mogła działać tak, jak uzna za stosowne, pomimo traktatów; to kluczowy moment w historii Unii Europejskiej – oświadczył wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro".

Brytyjskie problemy z dostawami powodują obawy związane ze świętami

14.10.2021 14:34
Problemy z dostawami w Wielkiej Brytanii powodują obawy związane ze świętami. Na Wyspach brakuje rąk do pracy. Brytyjczycy coraz częściej słyszą rady, aby rozglądali się już za zakupami pod choinkę.