Redakcja Polska

Polonia w Tokio uczciła 92. rocznicę przybycia św. Maksymiliana Marii Kolbego do Japonii

24.04.2022 14:42
Polonia w Tokio uczciła 92. rocznicę przybycia świętego Maksymiliana Marii Kolbe i brata Zenona Żebrowskiego do Japonii. Rocznica została uczczona Mszą Świętą po polsku, celebrowaną w niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościele pod wezwaniem świętego Michała Archanioła przy klasztorze Sióstr Opatrzności Bożej w Tokio. 
Audio
  • Polonia w Tokio uczciła 92. rocznicę przybycia św. Maksymiliana Marii Kolbego do Japonii. Materiał Doroty Hałasy (IAR)
Maksymilian Maria Kolbe w 1936 r.
Maksymilian Maria Kolbe w 1936 r.PAP/Alamy

We Mszy Świętej uczestniczył ambasador Rzeczpospolitej Polski w Japonii Paweł Milewski z rodziną, matka przełożona Zgromadzenia Opatrzności Bożej siostra Jordana Skakuj oraz przedstawiciele japońskiej Polonii. - Poprzez tę Mszę Świętą dziękujmy Bogu za ich pracę tu w Japonii i za ich świadectwo. Módlmy się o następców, aby rozpaleni gorliwością i przepełnieni pobożnością do Matki Chrystusa swoim życiem potrafili świadczyć, że Chrystus jest Bogiem - powiedział celebrujący Mszę św. o. Jerzy Widomski. Polski dominikanin zaznaczył, że dzięki pracy misyjnej św. Maksymiliana M. Kolbe i brata Zenona Żebrowskiego wielu ludzi w Japonii uwierzyło w Chrystusa.

92. rocznica przybycia o. Maksymiliana do Japonii jest równocześnie 40. rocznicą śmierci brata Zenona Żebrowskiego, misjonarza, który po wojnie ratował z biedy sieroty i ludzi najbardziej potrzebujących. W 1981 r. z bratem Zenonem spotkał się w Tokio Papież Jan Paweł II.

Wizyta w Japonii

Święty Maksymilian Maria Kolbe przybył do Nagasaki 24 kwietnia 1930 r. i spędził w Japonii 6 lat. Zostawił funkcjonujący nadal w Nagasaki japoński Niepokalanów. Obok założonego przez polskiego świętego klasztoru działa tam przedszkole, gimnazjum i liceum Rycerstwa Niepokalanej. Nadal wydawany jest założony przez ojca Kolbe "Rycerz Matki Bożej”, który jest japońskim odpowiednikiem "Rycerza Niepokalanej". W prefekturze Nagasaki funkcjonuje również Niepokalanów żeński.

Kapłańskie błogosławieństwo przesłał uczestnikom Mszy Świętej franciszkanin konwentualny o. Jerzy Żebrowski, bratanek br. Zenona Żebrowskiego, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Bostonie, w USA.

Polonijne obchody 90-tej rocznicy przybycia św. Maksymiliana Marii Kolbe do Japonii miały odbyć się dwa lata temu w katedrze tokijskiej. Zostały odwołane ze względu na pandemię. Klasztor Sióstr Opatrzności Bożej jest jedyną polską placówką misyjną w Japonii.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Polonia Japonia Tokio

Ukraina przez siedem lat bezskutecznie zwracała się do Wielkiej Brytanii o broń

24.04.2022 12:23
Ukraina przez siedem lat wielokrotnie zabiegała o zakup broni od Wielkiej Brytanii, ale rządy trzech kolejnych premierów - Davida Camerona, Theresy May i Borisa Johnsona - odmawiały jej, obawiając się, że to wywoła gniew Rosji - pisze "The Sunday Times".

Francja: polski ksiądz zaatakowany przez nożownika w Nicei

24.04.2022 13:35
Polski ksiądz został zaatakowany przez nożownika w Nicei na południu Francji - dowiedziało się Polskie Radio. Wcześniej francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin poinformował, że atak miał miejsce w jednym z nicejskich kościołów i że życie księdza nie jest zagrożone.