Redakcja Polska

Przewodniczący parlamentu Ukrainy: za 14 dni rozpatrzymy projekt ustawy o statusie Polaków

12.07.2022 14:07
Za 14 dni Rada Najwyższa Ukrainy rozpatrzy projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski na Ukrainie, wniesiony w poniedziałek przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformował we wtorek przewodniczący parlamentu Rusłan Stefanczuk.
Werchowna Rada
Werchowna Radaserpetko/Shutterstock.com

- Projekt ustawy będzie poddany pod rozpatrzenie na sali parlamentu od razu po upłynięciu wszystkich proceduralnych terminów i mam nadzieję, że będzie jednogłośnie przegłosowany - powiedział Stefanczuk agencji Interfax-Ukraina.

Jak dodał, zgodnie z procedurą od chwili rejestracji projektu powinno minąć 14 dni, podczas których mogą być wnoszone i rozpatrywane przez komisje alternatywne projekty. - Mam nadzieję, że w tym przypadku raczej nie będzie alternatywnych (projektów), bo ten projekt ustawy był wniesiony przez prezydenta Ukrainy, był określony jako pilny i będzie rozpatrywany jako priorytetowy - dodał przewodniczący Rady Najwyższej.

Stefanczuk: Rada Najwyższa poprze projekt

Stefanczuk odniósł się też do projektu ustawy na Twitterze. "Prezydenci Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda oraz nasze narody mogą być pewni, że Rada Najwyższa poprze projekt ustawy przewidujący specjalny status dla obywateli Polski na Ukrainie - napisał przewodniczący. - To pełna szacunku spłata długu za to, co dla nas zrobiła, robi i będzie robić Polska" - podkreślił.

Ustawa, której projekt skierował do Rady Najwyższej prezydent, nosi nazwę "O ustanowieniu prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących się na terytorium Ukrainy".

Jak podkreśliło biuro prezydenta, na znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach pełnowymiarowej rosyjskiej agresji zbrojnej oraz z uwzględnieniem zasady wzajemności projekt przewiduje ustanowienie praw i gwarancji dla obywateli Polski przebywających na Ukrainie, które są analogiczne do tych przyjętych w Polsce w ramach ustawy z 12 marca 2022 r. "O pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa".


PAP/IAR/dad

Brytyjski resort obrony: rosyjskie wojska mają problem z zastępowaniem zabitych i rannych żołnierzy

12.07.2022 11:45
Rosyjskie wojska na Ukrainie mają coraz większy problem z zastąpieniem zabitych i rannych żołnierzy, co może zmusić ministerstwo obrony do sięgania do nietradycyjnych źródeł rekrutacji, jak personelu więziennego - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

Putin nie chce, by dowódcy wsławili się na wojnie na Ukrainie, bo boi się o swoją pozycję

12.07.2022 12:16
Prezydent Rosji Władimir Putin nie chce, by rosyjscy dowódcy wsławili się na wojnie na Ukrainie, bo mogłoby to zagrozić jego pozycji - pisze niezależny rosyjski portal Meduza.

Unia Europejska inwestuje 1,8 mld euro w innowacyjne projekty 9 krajach, w tym w Polsce

12.07.2022 12:58
Unia Europejska inwestuje ponad miliard 800 milionów euro w innowacyjne projekty w 9 krajach, w tym w Polsce. Chodzi o projekty z dziedziny czystych technologii.