Redakcja Polska

Białoruś: w Grodnie wystawiono na aukcję budynek "Polskiej Macierzy Szkolnej"

18.01.2023 15:24
Białoruskie władze chcą zlicytować budynek w centrum Grodna, w którym mieściła się Polska Macierz Szkolna. W budynku od 12 lat działało także liceum społeczne, w którym można było uczyć się języka polskiego oraz polskiej historii i kultury. Szkoła została zlikwidowana we wrześniu. Białoruski reżim oskarżył organizację o rzekome "nielegalne prowadzenie działalności oświatowej".
Budynek polskiej szkoły w Grodnie
Budynek polskiej szkoły w GrodnieŹródło fot.: szkola36grodno.nakresach.pl

Reżim Alaksandra Łukaszenki prześladuje również nieuznawany przez władze Związek Polaków na Białorusi, którego wielu działaczy zostało zmuszonych do emigracji, a członek zarządu Andrzej Poczobut od prawie dwóch lat przebywa w areszcie. Władze w Mińsku prześladują Związek Polaków za wspieranie społeczeństwa demokratycznego podczas antyreżimowych protestów w 2020 roku.

IAR/dad

Katastrofa śmigłowca w Browarach. Wołodymyr Zełenski zlecił śledztwo w sprawie zdarzenia

18.01.2023 13:23
W katastrofie śmigłowca, który rozbił się w środę rano w Browarach na Ukrainie, zginęli m.in. szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, jego pierwszy zastępca Jewhenij Jenin i jeszcze jeden wiceminister spraw wewnętrznych Jurij Łubkowycz. Jak poinformował komendant ukraińskiej policji Ihor Kłymenko, w tragedii zginęło łącznie 16 osób, w tym dwoje dzieci. Śmigłowiec upadł w Browarach, mieście w aglomeracji Kijowa, rozbijając się w pobliżu przedszkola. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zlecił przeprowadzenie śledztwa w sprawie zdarzenia.

Kryzys energetyczny szansą dla polskiej energetyki

18.01.2023 14:59
Obecny kryzys energetyczny może stać się motorem napędowym polskiej energetyki. Tak uważają uczestnicy zorganizowanej przez Instytut Kościuszki dyskusji, która odbyła się w siedzibie Polskiego Radia, w studiu imienia Władysława Szpilmana.