Redakcja Polska

Polski dokumentalista w Donbasie: moje najważniejsze zadanie to ewakuowanie ludzi, potem dopiero nagrywanie filmu

13.03.2023 13:42
Sebastian Płocharski jest dokumentalistą, który łączy swoją pracę filmową z ewakuowaniem ludzi z Donbasu. Uznał, że skoro tam jest, powinien się przydać, pomóc mieszkańcom Donbasu. Uczestniczy od kilku miesięcy w wywożeniu ludzi z zagrożonych miejsc rosyjskim ostrzałem.
Audio
  • Sebastian Płocharski jest dokumentalistą, który łączy swoją pracę filmową z ewakuowaniem ludzi z Donbasu. Rozmowa Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Sebastian Płocharski, dokumentalista, filmowiec, społecznik
Sebastian Płocharski, dokumentalista, filmowiec, społecznikFoto: Archiwum Sebastiana Płocharskiego

Sebastian Płocharski większość czasu spędza w Kramatorsku. W roku zaledwie kilka dni tygodni jest w rodzimym Toruniu i Glasgow, gdzie mieszkał do 24 lutego 2023 roku. Uważa, że dokumentalista musi spędzać czas ze swoimi bohaterami. Przepuścić przez siebie ich historie, ich życie. - Jeżeli robię film o ewakuacjach, o mieszkańcach Donbasu, którzy są wywożeni, to ja muszę być blisko nich, z nimi, więc mieszkałem z nimi przez 3 miesiące w Kramatorsku. Żeby wjechać na linię frontu i zabierać ludzi, muszę wykonywać jakieś zadanie, więc jestem na przykład drugim kierowcą. Tam nie ma miejsca dla dziennikarzy. Moje zadanie najważniejsze, gdy wjeżdżam to ewakuacja, drugie to dokumentowanie.

W Donbasie wiele osób nie porzuca swoich domów pomimo faktu, że są ostrzeliwane. Sebastian Płocharski próbował wytłumaczyć ten fenomen. - Ci ludzie są nieświadomi zagrożenia żyjąc tak długo w propagandowym środowisku. Cały Donbas, pomimo że ta linia rozgraniczenia była gdzieś dalej, jednak była dość blisko. Oni się przyzwyczaili, myśleli, że będzie tak samo. Zostawiają ewakuację na ostatnią chwilę, bo myślą, że to przeczekają, tymczasem nie przeczekają.

Nasz rozmówca pamięta losy Sołedaru i wie, że losy tych, którzy zostali mogą być tragiczne. - Ewakuowałem Sołedar. Pamiętałem jak wyglądał, potem widziałem zdjęcia satelitarne, praktycznie żaden dom nie został. Pamiętam, jak chodziliśmy po domach i dostawaliśmy dużo odmów, że ludzie nie wyjadą.

Sebastian Płocharski dokumentuje ludzi z Donbasu od 2014 roku. Pracuje obecnie nad dwoma filmami dotyczącymi ludzi z tego regionu. Miał liczne wystawy zdjęć w Polsce i w Szkocji.


Wojciech Jankowski

Putin traci kontrolę na informacyjną przestrzenią Federacji Rosyjskiej

12.03.2023 11:38
Zdaniem Instytutu Studiów nad Wojną prezydent Rosji Władimir Putin stracił kontrolę nad przestrzenią informacyjną w swoim kraju. Zdaniem analityków amerykańskiego think tanku dowodem na to mają być sprzeczne doniesienia, docierające do rosyjskich obywateli, a dotyczące sytuacji w Bachmucie, przeczące sobie nawzajem informacje odnośne roli jaką pod oblężonym miastem odgrywają oddziały tak zwanej "Grupy Wagnera", a także podważające spójność kremlowskiej narracji słowa rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych. 

Wystawa w Sejmie przybliża sylwetki Polaków, którzy polegli w walce z rosyjskim agresorem

12.03.2023 12:16
Z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych w gmachu Sejmu otwarto wystawę „Byłem Polakiem – obywatelem Ukrainy”. Wystawa przybliża sylwetki 12 Polaków z Ukrainy, którzy walczyli za niepodległość kraju, w którym mieszkali. Większość z nich trafiła na front jako ochotnicy.

Rosjanie pod Ługańskiem atakują przestarzałymi czołgami. "T-90 się skończyły"

12.03.2023 13:43
Wojska rosyjskie atakujące w rejonie Kreminnej nie mają już czołgów T-90 i używają starszej generacji pojazdów - czołgów T-72 - oświadczył w niedzielę szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj.