Redakcja Polska

Białoruś: Andrzeja Poczobuta przeniesiono do celi izolacyjnej więzienia

27.07.2023 15:32
Andrzej Poczobut, znany dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi, został umieszczony w celi izolacyjnej więzienia w białoruskim Nowopołocku, poinformowało Radio Swoboda, powołując się na wiadomość od jego żony.
W różnych krajach regularnie odbywają się akcje protestu i solidarności z więźniem sumienia Andrzejem Poczobutem.
W różnych krajach regularnie odbywają się akcje protestu i solidarności z więźniem sumienia Andrzejem Poczobutem.Andrei Bortnikau/Shutterstock

Administracja więzienna nie podała przyczyny ukarania Polaka. Oksana Poczobut powiedziała dziennikarzom, że od razu po przybyciu miesiąc temu do zakładu karnego w Nowopołocku jej mąż został sklasyfikowany jako więzień naruszający reguły, pozbawiono go prawa spotkań i otrzymywania paczek. Władze więzienia nie dopuszczają do niego adwokata. Andrzej Poczobut nie ma dostępu do potrzebnych mu leków.

Działacz Związku Polaków na Białorusi został aresztowany w marcu 2021 roku. W lutym sąd w Grodnie skazał go na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za rzekome "podsycanie nienawiści społecznej" i "działalność terrorystyczną". Był to wyrok motywowany politycznie, wydany na polecenie władzy.

Sejm Rzeczypospolitej przyjął uchwały wzywające "reżim białoruski do zaprzestania represji wobec Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta oraz innych więźniów politycznych”. W różnych krajach regularnie odbywają się akcje protestu i solidarności z więźniem sumienia Andrzejem Poczobutem.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś Andrzej Poczobut

Grupa Wagnera poszukuje Białorusinów gotowych do walki z Litwą i Polską?

27.07.2023 11:19
Rosjanie werbują Białorusinów do oddziałów Wagnera. Najemnicze rosyjskie formacje są dyslokowane w pod białoruskimi Osipowiczami. Mają zajmować się tam szkoleniem białoruskich żołnierzy, jednak według informacji ukraińskiej armii - prowadzą nabór wśród obywateli Białorusi, którzy mogą być wykorzystani do ataku na kraje sąsiednie - w tym Polskę.

W Białymstoku spoczną doczesne szczątki generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego 

27.07.2023 16:15
26 sierpnia w Białymstoku odbędą się uroczystości związane ze sprowadzeniem z Wielkiej Brytanii do Polski doczesnych szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego. Żołnierz Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, Dowódca Brygady Kawalerii "Białystok", przewodniczący Białostockiego Związku Harcerstwa Polskiego po latach emigracji spocznie na polskiej ziemi.