Redakcja Polska

W Białymstoku spoczną doczesne szczątki generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego 

27.07.2023 16:15
26 sierpnia w Białymstoku odbędą się uroczystości związane ze sprowadzeniem z Wielkiej Brytanii do Polski doczesnych szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego. Żołnierz Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, Dowódca Brygady Kawalerii "Białystok", przewodniczący Białostockiego Związku Harcerstwa Polskiego po latach emigracji spocznie na polskiej ziemi.
Wilno 31 VII 1931 r. - Ekipa 10 pułku ułanów na Zawodach Konnych o Mistrzostwo Armii Militari. Drugi od prawej płk dyp. Ludwik Kmicic-Skrzyński.
Wilno 31 VII 1931 r. - Ekipa 10 pułku ułanów na Zawodach Konnych o Mistrzostwo Armii "Militari". Drugi od prawej płk dyp. Ludwik Kmicic-Skrzyński. Źródło fot.: http://www.sjerzy.parafia.info.pl/?p=main&what=125

Szczątki generała zostaną ekshumowane i sprowadzone do Polski z Wielkiej Brytanii. Tuż przed wylotem w polskiej Parafii Miłosierdzia Bożego w Manchesterze odbędzie się uroczysta msza święta i spotkanie wspomnieniowe o generale. Następnie trumna zostanie przewieziona samolotem wojskowym do Polski. Zarówno uroczystości w Manchesterze, jak i Białymstoku odbędą się w asyście honorowej Wojska Polskiego. 

Przedsięwzięcie, w ramach którego do Polski sprowadzone zostaną między innymi szczątki generała Kmicica-Skrzyńskiego, służy przypomnieniu postaci polskiego życia emigracyjnego, czasów, w których przyszło im działać oraz wyzwań, jakim usiłowali sprostać. To hołd złożony weteranom walk o wolność i niepodległość Polski, którzy podtrzymywali polskie tradycje i kulturę w środowisku emigracyjnym. 

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Polskie Towarzystwo Ziemiańskie oddział w Białymstoku. Projekt jest realizowany przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 


Źródło: Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie"

dad

Konsul gen. RP w Rosji: po polskim pomniku na cmentarzu ofiar stalinowskich pozostało tylko puste miejsce

25.07.2023 13:59
- Po pomniku upamiętniającym polskie ofiary represji na Cmentarzu Ofiar NKWD w Lewaszowie pozostało tylko puste miejsce - przekazał konsul generalny RP w Petersburgu Grzegorz Ślubowski. Konsulat w nocie do MSZ Rosji zwrócił się o wyjaśnienie sytuacji i przywrócenie pomnika.

49 lat temu zmarł Jan Żabiński, wieloletni dyrektor stołecznego Ogrodu Zoologicznego i powstaniec warszawski

26.07.2023 13:11
Słynny naukowiec zmarł 26 lipca 1974 roku; w czasie II wojny światowej, wraz z żoną Antoniną, w opustoszałym ZOO ukrywał Żydów. Oboje otrzymali za to medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Wolontariusze działający na rzecz środowiska Powstańców Warszawskich uhonorowani medlami "Pro Patria"

26.07.2023 17:39
Wolontariusze działający na rzecz środowiska Powstańców Warszawskich uhonorowani medalami "Pro Patria". Odznaczenia, 17 osobom i Fundacji "Pomoc dla weterana" wręczył szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, na wniosek Związku Powstańców Warszawskich.