Redakcja Polska

86. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku. Święto Polonii w USA

01.10.2023 20:02
W Nowym Jorku przeszła Parada Pułaskiego, największe święto Polonii w Stanach Zjednoczonych. Uczestniczą w niej dziesiątki tysięcy osób - Polaków i Amerykanów.
Audio
  • Nowy Jork - rozpoczęła się Parada Pułaskiego [posłuchaj]
Piąta Aleja w Nowym Jorku jest dziś biało-czerwona. W 86. Paradzie Pułaskiego wziął udział prezydent Duda
Piąta Aleja w Nowym Jorku jest dziś biało-czerwona. W 86. Paradzie Pułaskiego wziął udział prezydent DudaSteve Sanchez Photos / Shutterstock

Honorowymi gośćmi wydarzenia są prezydent Andrzej Duda i minister kultury Piotr GlińskiParada jak co roku przechodzi Piątą Aleją, najbardziej znaną ulicą na Manhattanie. Policja zamknęła ją dla ruchu, a zarówno wśród uczestników przemarszu jak i wśród widzów dominują kolory biały i czerwony. Wiele osób ma na sobie kapelusze lub koszulki w narodowych barwach oraz polskie flagi. 

Na paradę przyjechali Polacy z całego Nowego Jorku, ale także z sąsiednich miast takich jak New Jersey. „Jest to dla nas bardzo ważne święto“ - mówi pani Marta z New Jersey. „Tu jest największa ilość Polonii, która przybywa tego dnia. Trzeba dać przykład młodym pokoleniom“ - dodaje pani Katarzyna z Nowego Jorku. „My mamy polskość w sobie i ciągniemy do siebie. I choć czasami żyjemy obok siebie, to jednoczymy się i jesteśmy razem“ - dodaje pani Marta. 

Piątą Aleją przejeżdżają kolorowe pojazdy, a w przemarszu idą też przedstawiciele nowojorskiej policji i straży pożarnej.

Parada Pułaskiego organizowana jest po raz 86. i jest najstarszym pochodem mniejszości narodowych w Nowym Jorku obok dorocznego przemarszu Irlandczyków. Pochód został nazwany na cześć generała Kazimierza Pułaskiego. jednego z polskich bohaterów wojny o niepodległość USA, który zginął w bitwie pod Savannah w Georgia 11 października 1779 roku.

IAR/ks

Minister Piotr Gliński uczestniczył w inauguracji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Chicago

01.10.2023 09:00
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wziął w sobotę udział w uroczystym podniesieniu polskiej flagi na placu Daley Plaza w centrum Chicago w ramach inauguracji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Chicago. 

Prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku. Spotkanie z Polonią najważniejszym punktem wizyty

01.10.2023 08:45
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w 86. Paradzie Pułaskiego, organizowanej przez amerykańską Polonię.

Prezydent Andrzej Duda: Polska pamięta o Polakach mieszkających za granicą

01.10.2023 15:28
Prezydent Andrzej Duda przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie po południu weźmie udział w Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. To największe święto Polonii w USA.