Redakcja Polska

Instytut Polonika podda renowacji kilka polskich obiektów na Łotwie i Litwie

30.03.2024 10:33
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika planuje w tym roku poddać renowacji kilka polskich zabytków na Łotwie i Litwie. Prace obejmą obiekty sakralne oraz nagrobki Polaków spoczywających na Łotwie.
Instytut Polonika podda renowacji kilka polskich obiektów na Łotwie i Litwie
Instytut Polonika podda renowacji kilka polskich obiektów na Łotwie i LitwieShutterstock/encierro

Koordynatorka projektów konserwatorskich na Łotwie Katarzyna Pastuszka mówi, że na Łotwie renowacji poddany zostanie między innymi obraz świętego Donata w kościele pod wezwaniem świętego Ludwika w Krasławiu. Obraz prawdopodobnie namalował Karl August Schimmer w 1862 roku. Koordynatorka projektów konserwatorskich na Łotwie Katarzyna Pastuszka dodaje, że na Łotwie renowacji poddany zostanie między innymi obraz świętego Donata w kościele pod wezwaniem świętego Ludwika w Krasławiu, który prawdopodobnie namalował Karl August Schimmer w 1862. Wzorem dla austriackiego malarza był obraz francuskiego artysty malarza Simona Voueta lub grafika wykonanej przez Françoisa Tortebata zatytułowana "Apoteoza świętego Ludwika". - Prace renowacyjne obejmą zdeformowane płótno, które uległo osłabieniu, oczyszczona zostanie warstwa malarska, konserwacji zostanie poddana także złocona, drewniana rama - zaznacza Katarzyna Pastuszka.

Posłuchaj
00:58 12896291_1.mp3 Instytut Polonika podda renowacji kilka polskich obiektów na Łotwie i Litwie. Materiał Witolda Banacha (IAR)

 

Na cmentarzu w Krasławiu, który był własnością rodu Platerów, renowacji poddany zostanie żeliwny nagrobek Anny z Rycków Benisławskiej. Z kolei na cmentarzu świętego Michała w Rydze - mówi Katarzyna Pastuszka - renowacji zostanie poddanych kilka nagrobków spoczywających tam Polaków - nagrobek Maryi Martyszewskiej i Konstantego Stanisława Martyszewskiego, nagrobek Aleksandra Rudzińskiego oraz Maryi Wyrzykowskiej oraz kaplica Puzynów. Renowacji zostanie poddany także nagrobek rodziny Monkiewiczów. Spoczywa tam między innymi zmarła w 1978 Wera Monkiewicz, która była wybitną pedagożką, polonistką i historyczką.

Z kolei na Litwie zaplanowano kolejny etap prac w kościele świętego Kazimierza w Powiewiórce. W1867 roku w świątyni został ochrzczony Józef Piłsudski. Szef programu "Ochrona polskiego dziedzictwa za granicą" Instytutu Polonika Piotr Ługowski mówi, że w tym roku będą kontynuowane prace przy elewacji kościoła. W ubiegłym rozpoczęto oczyszczanie elewacji z farby. W miejscach zniszczonych i zbutwiałych elementy szalunku zostały wymienione na nowe. Prace prowadzono przy trzech elewacjach, dwóch bocznych i tylnej. W tym roku po oczyszczeniu całej elewacji elewacja świątyni zostanie pomalowana. Pierwszy etap prac obejmował prace konserwatorskie przy schodach do wejścia głównego kościoła świętego Kazimierza. W drugim etapie wyremontowany został dach, trzeci etap objął remont kamiennego ogrodzenia. W kolejnych latach eksperci Instytutu chcę przeprowadzić renowacje wnętrza kościoła.


IAR/dad

Polska tradycja. Regionalne specjały na wielkanocnych stołach

30.03.2024 10:00
Wielkanocna kuchnia nie może obyć się bez jajek w przeróżnych formach. Na świąteczny stół w różnych częściach Polski trafiają jednak często także unikatowe, regionalne specjały.

Święta Wielkiej Nocy w polskiej tradycji i kulturze kulinarnej

30.03.2024 09:00
Wielkanoc kończy okres Wielkiego Postu. To długo wyczekiwany czas rodzinnego ciepła i miłości. Święta Wielkanocne obfitują w tradycje oraz zwyczaje ludowe i choć część z nich niestety zanikła, to wiele nadal jest kultywowanych.