Redakcja Polska

Chłodnik litewski uznany za najlepszą zimną zupę na świecie

03.04.2024 08:48
Chłodnik litewski uznany został za najlepszą zimną zupę na świecie. Danie, które jest niezwykle popularne na Litwie oraz w Polsce, zwyciężyło w rankingu interaktywnego przewodnika po tradycyjnej kuchni "Taste Atlas".
Chłodnik litewski
Chłodnik litewskiKadr z filmu "Prawdziwy CHŁODNIK LITEWSKI! - klasyczny przepis [POSMAKUJ POLSKI]". Źródło: Youyube/Posmakuj Polski

Chłodnik litewski pokonał siedemnaście zup z całego świata, które spożywane są na zimno. "Zwykle przygotowywany jest latem i podawany schłodzony, najlepiej z ziemniakami. Może być przekąską lub traktowany jest jako lekkie danie główne" - napisano w uzasadnieniu na stronie internetowej "Taste Atlas".

Na Litwie chłodnik litewski nazywa się "šaltibarščiai" co dosłownie oznacza "zimny barszcz". To jedno z narodowych dań kuchni litewskiej, zatem nic dziwnego, że wiele uwagi rankingowi poświęciły ostatnio wileńskie media. Renata Dunajewska z litewskiego radia publicznego LRT zwraca uwagę, że wiosną i latem wszyscy na Litwie zajadają się zupą. - Jest łatwa w przygotowaniu, pożywna, ma mało kalorii i jest zdrowa - mówi. Każda gospodyni domowa ma swój przepis na doskonały chłodnik. - U mnie szczypior przeciera się z solą, dolewam kefir lub zsiadłe mleko, dorzucamy gotowane buraki. Kroimy świeży ogórek, jajko gotowane i dużo kopru" - zdradza Polskiemu Radiu Dunajewska.


Posłuchaj
00:50 12902542_1 (1).mp3 Chłodnik litewski uznany za najlepszą zimną zupę na świecie. Materiał Kamila Zalewskiego

 

W Wilnie organizowany jest Festiwal Różowej Zupy, czyli chłodnika litewskiego. W tym roku odbędzie się 1 czerwca. Podczas wydarzenia będzie można między innymi spróbować różnych rodzajów tej zimnej zupy.

Drugie i trzecie miejsce w rankingu zajęły hiszpańskie zupy "Porra Antequerana" i Salmorejo". "Taste Atlas" zwraca uwagę, że oceny żywności są oparte na ocenach unikalnych odbiorców, a celem zestawienia jest promocja lokalnej żywności i wzbudzanie zaciekawienia potrawami, których nigdy wcześniej nie próbowano.

IAR/dad

Szkoci z podziwem patrzą na polskie tradycje wielkanocne

31.03.2024 09:00
Ksiądz Piotr Krakowiak w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy opowiada o tradycjach i nastrojach jakie panują w polonijnych domach w Szkocji.

Jak Polonia spędza Wielkanoc w Stanach Zjednoczonych? Wymiar świąt jest inny niż w Polsce

31.03.2024 19:04
Święta wielkanocne w Stanach Zjednoczonych nie mają tak dużego wymiaru duchowego jak w Polsce. Najbardziej zauważalne są na sklepowych półkach, które uginają się od gadżetów związanych z Wielkanocą.