Redakcja Polska

Ukraińska lista katyńska. Polscy dyplomaci w Bykowni oddali hołd ofiarom zbrodni

13.04.2024 15:03
W podkijowskiej Bykowni oddano cześć spoczywającym tam ofiarom z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Miejsce masowych pochówków Polaków odwiedzili polscy dyplomaci z Kijowa. Dziś obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Polscy dyplomaci na cmentarzu w Bykowni
Polscy dyplomaci na cmentarzu w BykowniŹródło: PLinUkraine @PLinUkraine

Polskiej delegacji w miejscu stalinowskich zbrodni przewodniczył ambasador Jarosław Guzy. Jak podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, Bykownia to miejsce symboliczne, a jego znaczenie wzrosło po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jak dodał, wpisuje się ono w historyczną serię wydarzeń, których w relacjach z Rosją doświadczali Polacy i Ukraińcy. A Ukraińcy w ostatnim czasie doświadczają szczególnie.

Jarosław Guzy dodał, że pamięć o tym miejscu tłumaczy wiele o tym, co dzieje się dzisiaj. Podkreślił, że jest to wiedza, którą trzeba przekazywać młodszym pokoleniom i - jak mówił - przyjaciołom z zachodu.

W Bykowni spoczywa niemal 3,5 tysiąca Polaków zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej, ale też ponad 100 tysięcy ofiar stalinowskich czystek. Polaków z listy katyńskiej upamiętnia otwarty w 2012 roku Polski Cmentarz Wojenny.


IAR/dad

13. kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13.04.2024 08:00
Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, NKWD zamordowało ponad 20 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz policjantów - jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 roku. 

Ukazała się angielska wersja książki "Ucieczka z zesłania". Spotkanie z Anthonym Sloanem, wydawcą i tłumaczem

12.04.2024 18:48
Historię bohaterki książki, Marii Byrskiej, która w kwietniu 1940 roku wraz z rocznym synem została przez Sowietów wywieziona do Kazachstanu, skąd uciekła, wydał i przetłumaczył na język angielski Anthony Sloan, Kanadyjczyk od wielu lat mieszkający w Polsce.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. "Wciąż nie jest do końca poznana"

13.04.2024 11:32
Historyk, profesor Tadeusz Wolsza przypomina, że mimo upływu 84. lat zbrodnia katyńska wciąż nie jest do końca poznana. Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców, 13 kwietnia 1943 roku, informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów polskich jeńców.

Dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski: sytuacja na froncie wschodnim znacznie się pogorszyła

13.04.2024 14:42
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski informuje, że w ostatnich dniach znacznie pogorszyła się sytuacja na froncie wschodnim. Jego zdaniem to efekt przede wszystkim znacznego nasilenia rosyjskiej ofensywy po wyborach prezydenckich w tym kraju.