Polskie Radio
Section05
hitlerowskie obozy koncentracyjne

Niemcy: zbezczeszczono pomnik ofiar obozu koncentracyjnego Langenstein-Zwieberge, gdzie więziono Polaków

W poniedziałek ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś na Twitterze napisał, że "nieznani sprawcy zbezcześcili pomnik ofiar obozu koncentracyjnego Langenstein-Zwieberge". "Obóz ten (położony w Saksonii-Anhalt) w czasie IIWŚ był komandem KL Buchenwald. Więziono tam ok. 7000 więźniów z 23 krajów, w tym wieleset z Polski" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa HISTORIA Niemcy hitlerowskie obozy koncentracyjne ŚWIAT Europa hitler

Muzeum Dzieci Polskich z własną siedzibą w Łodzi

Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu kupiło nieruchomości, w których będzie się mieściła stała siedziba placówki. Dwie z nich znajdują się na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Łodzi. W latach 1942-1945 Niemcy więzili tam i zmuszali do niewolniczej pracy około trzech tysięcy dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski II wojna światowa Witold Banach Łódź hitlerowskie obozy koncentracyjne niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Piotr Gliński Mikołaj Pawlak

Niechlubna przeszłość. Znane niemieckie firmy były zaangażowane w zbrodnie reżimu nazistowskiego

Firmy takie jak Volkswagen, Siemens czy BMW były zaangażowane w zbrodnie niemieckiego reżimu nazistowskiego, m.in. wywłaszczając Żydów i wykorzystując pracę robotników przymusowych pochodzących z krajów okupowanych. Po latach wiele z tych firm zatrudniło naukowców do zbadania swoich niechlubnych dziejów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT II wojna światowa nazizm Niemcy Europa hitler hitlerowskie obozy koncentracyjne HISTORIA

"Niezrozumiały akt niszczenia śladów pamięci". Dyrektor Muzeum Stutthof o profanacji na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu

- W imieniu byłych więźniów oraz własnym proszę o powstrzymanie się od takich aktów profanacji - oświadczył w niedzielę dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski odnosząc się do pomalowania farbą napisów na krzyżu na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu w Gdańsku-Zaspie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pamięć HISTORIA historia Polski II wojna światowa hitlerowskie obozy koncentracyjne protest Gdańsk

"Trzeba sprawdzić, jak duża była skala tej przemocy". Tomasz Sudoł o reportażu niemieckiej telewizji

- W tym systemie są osoby z nazistowską przeszłością, ale nie wydaje mi się, żeby cała jego kadra była związana z nazizmem. To jedynie kilka "czarnych owiec", których rzecz jasna, nie powinno być - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sudoł z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. Odniósł się do doniesień dotyczących przemocy, której dopuszczali się m.in. wobec dzieci byli naziści.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy II wojna światowa hitlerowskie obozy koncentracyjne ŚWIAT

Obóz Auschwitz-Birkenau we wspomnieniach byłego więźnia

– Chcę oddać hołd tym, którzy jeszcze żyją i do dziś udało im się zapamiętać tamte tragiczne chwile i przekazywać je ludziom – mówił w Programie 3 Polskiego Radia były więzień obozu Auschwitz-Birkenau i prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Stanisław Zalewski na trzy dni przed 75. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Olszański społeczeństwo Auschwitz II wojna światowa hitlerowskie obozy koncentracyjne

Wizyta Władimira Putina w Jerozolimie – komentarze publicystów

– Można dywagować, że gdyby na Światowym Forum Holokaustu obecny był prezydent Andrzej Duda, to w przemówieniu Putina mógłby pojawić się wątek Polski. Grudniowe zagranie Moskwy i cała seria wypowiedzi atakujących Polskę były obliczone na różne scenariusze, w zależności od tego, jak zareaguję polskie władze – ocenił publicysta Filip Memches wystąpienie prezydenta Rosji w Jerozolimie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Piotr Semka Klub Trójki Maria Przełomiec Tomasz Wróblewski Filip Memches Władimir Putin Rosja hitlerowskie obozy koncentracyjne Auschwitz Jerozolima Izrael II wojna światowa

"Austriaccy naziści słynęli z brutalności". Andrzej R. Potocki ws. obozu KL Gusen

- Gest polskiego rządu gwarantuje, że miejsce, gdzie zginęła polska inteligencja, zostanie godnie upamiętnione - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki z tygodnika "Sieci" i portalu wpolityce.pl. W taki sposób odniósł się do wykupu działek na terenie byłego obozu w Gusen.
Zobacz więcej na temat:  hitlerowskie obozy koncentracyjne Austria II wojna światowa rząd HISTORIA historia Polski POLSKA

Reżyser filmu "Wilkołak": bardzo lubię kino gatunkowe

- Zastanawiałem się, dlaczego jedne gatunki sprawdzają się w Polsce i Europie lepiej, jak na przykład komedia romantyczna, a inne mniej, jak na przykład horror. Pomyślałem, że paradoksalnie jest to kwestia realizmu. Trudno nam uwierzyć w potwory z amerykańskich filmów, jak wilkołaki czy atak obcych. Dla nas takim potworem jest styk człowieka i historii - mówił Adrian Panek.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino KULTURA horror hitlerowskie obozy koncentracyjne Paweł Siwek