Redakcja Polska

Opowieść graficzna "Podziemie łączy". Wyjątkowa publikacja Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

10.12.2021 09:55
Album powstał w ramach projektu "Pogrindis jungia/ Podziemie łączy". Celem projektu jest przywołanie historii i współpracy Polaków i Litwinów w oporze wobec sowieckiej okupacji. W dwujęzycznym, polsko-litewskim albumie, z pomocą krótkich tekstów i ilustracji, opowiedziana została skomplikowana historia polsko-litewskich relacji okresu II wojny światowej oraz zapomniana współpraca Polaków i Litwinów w walce z sowiecką okupacją. Album został zrealizowany w atrakcyjnej dla młodego czytelnika formie komiksu.  
Audio
  • O albumie „Pogrindis jungia/ Podziemie łączy“ z Juliuszem Szymczakiem-Gałkowskim, członkiem Zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, rozmawiała Halina Ostas [posłuchaj]
Dwujęzyczny album Podziemie łączy
Dwujęzyczny album "Podziemie łączy"mat. promocyjne

Prezentacja komiksu-albumu historycznego  „Podziemie łączy / Pogrindis jungia” odbędzie się już 15 grudnia  w Centrum Komunikacji Naukowej i Informacji Biblioteki Uniwersytetu Wileńskiego. To pierwsza taka opowieść graficzna przedstawiająca w obu językach historię polskiego i litewskiego podziemia, uwzględniając wątki współpracy Polaków i Litwinów w okresie II wojny światowej oraz po niej.

Wydany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” album utrzymany w atrakcyjnej dla nastolatków formie graficznej — za którą odpowiedzialny jest niezwykle zdolny polski ilustrator Tomasz Bereźnicki (autor m.in. wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej albumu pt. „39/45 Polskie Państwo Podziemne”). Autorami tekstu są Ilona Ewa Lewandowska, historyk i dziennikarka oraz dr Tomasz Bożerocki, lektor Wydziału Komunikacji Uniwersytetu Wileńskiego.

Publikacja jest skierowana przede wszystkim do młodego pokolenia Polaków i Litwinów, oraz ich wychowawców. Jest pierwszym takim albumem w Polsce i na Litwie, który w dwóch językach, w atrakcyjnej graficznie formie, opowiada o mało znanych relacjach polskiego i litewskiego ruchów oporu w czasie II wojny światowej i po niej.

Prezentacja albumu w Wilnie połączona będzie ze szkoleniem dla nauczycieli i wychowawców w zakresie wykorzystania publikacji podczas zajęć z młodzieżą. Wydarzenie będzie transmitowane w Internecie z zapewnieniem tłumaczenia. Uczestnicy prezentacji będą mogli otrzymać publikację bezpłatnie. Będzie ona dostępna nieodpłatnie m.in. nauczycielom szkół polskich na Litwie. 

Polskie Radio dla Zagranicy jest patronem medialnym publikacji.

O albumie „Pogrindis jungia/ Podziemie łączy” z Juliuszem Szymczakiem-Gałkowskim, członkiem Zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, rozmawiała Halina Ostas.