Redakcja Polska

Wiedeń: pierwsza po przebudowie prezentacja Muzeum Książąt Czartoryskich

15.02.2020 13:37
Instytut Polski w Wiedniu we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie zorganizował pierwszą zagraniczną prezentację Muzeum Książąt Czartoryskich po jego ponownym otwarciu i gruntownej przebudowie.
Prezentacja Muzeum Książąt Czartoryskich
Prezentacja Muzeum Książąt CzartoryskichFot.: Instytut Polski w Wiedniu

W spotkaniu udział wzięli licznie przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, w tym ambasadorowie Słowacji oraz Królestwa Niderlandów, dyrektorzy Instytutów Kultury Słowacji, Węgier, Bułgarii, prezydent EUNIC Austria, jak również przedstawiciele świata nauki i kultury na czele z dyrektorem Archiwum Parlamentu Austriackiego, profesorami Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz jednego z najstarszych domów aukcyjnych - wiedeńskiego Dorotheum. 

-To dla nas wielkie wyróżnienie, że prezentację jednej z najwspanialszych placówek muzealnych w Polsce i jednej z najważniejszych światowych kolekcji możemy prezentować właśnie w Wiedniu – podkreślił podczas powitania dyrektor Instytutu Polskiego Rafał Sobczak. Jak zaznaczył Sobczak, dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na czele z wicepremierem i ministrem kultury prof. Piotrem Glińskim udało się Polsce w 2016 roku wykupić kolekcję integrując ją z Muzeum Narodowym w Krakowie. 

-Muzeum Czartoryskich to najstarsze polskie muzeum. To, co je wyróżnia na tle innych muzeów, to  historyczny charakter kolekcji, która zawiera unikatowe dzieła sztuki: obrazów, średniowiecznych emalii, rzeźb w kości słoniowej, bursztynie i koralu, ceramiki, weneckich szkieł i augsburskich sreber, perskich kobierców, tkanin, orientalnych i polskich militariów – podkreśliła w trakcie prezentacji Paulina Chełmecka z Muzeum Książąt Czartoryskich. 

Podczas wieczoru dr Michael Macek z wiedeńskiego Muzeum Sztuki Użytkowej (Museum für Angewandte Kunst) przedstawił  publiczności historię początków zbiorów muzealnych arystokracji na początku XIX wieku na przykładzie wiedeńskiej kolekcji hrabiów Czernin. Unikatowe obiekty kolekcji znajdują się aktualnie w najważniejszych muzeach na świecie, w tym wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki.  


Fot.: Instytut Polski w Wiedniu Fot.: Instytut Polski w Wiedniu

Wieczór uświetnił kameralny koncert, podczas którego zabrzmiały utwory Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna i Franza Schuberta.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

28 lat "Electro Body" - pierwszej profesjonalnej polskiej gry na komputery PC

14.02.2020 14:58
Produkcja studia xLand nie była pozbawiona wad, ale dziś wspominana jest jako tytuł kultowy

Noc Polskiego Dziedzictwa w Los Angeles. Wielka promocja Polski

15.02.2020 12:00
W Los Angeles odbędzie się 9. edycja imprezy "Polish Heritage Night", czyli "Noc Polskiego Dziedzictwa". Organizatorem wydarzenia z udziałem sportowców, muzyków, aktorów i ludzi biznesu z Polski i Stanów Zjednoczonych jest najbardziej znany polski koszykarz, Marcin Gortat.