X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ruszył I Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia"

22.10.2020 17:08
W Warszawie rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Podczas festiwalu organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, zaprezentowanych zostanie 10 filmów konkursowych oraz 4 pozakonkursowe, w tym dwie premiery filmów powstałych w koprodukcji z IPN.
Audio
Echa Katynia
Echa Katyniamat. prasowe

Dyrektor Biura Edukacji IPN Adam Hlebowicz wyjaśnia, że pokazane zostaną filmy z kilku krajów, które szczególnie mocno doświadczyły koszmaru zarówno totalitaryzmu niemieckiego jak i sowieckiego. W repertuarze znalazły się filmy dokumentalne i fabularne z Łotwy, Estonii, Bułgarii, Rumunii, Niemiec i Polski.

Prezentowane na festiwalu filmy, opowiadają o tym jak trudnym dla wielu narodów było doświadczenie totalitaryzmów w czasie II wojny, ale będą też ukazywać konsekwencje okupacji niemieckiej czy zniewolenia komunistycznego dla kolejnych pokoleń.

Między innymi o tym jak sowiecka okupacja była widziana oczami dziecka opowiada film otwarcia festiwalu "Mała towarzyszka" w reżyserii Mooniki Siimets z Estonii - mówi Adam Hlebowicz. "Ten film wpisuje się w nurt ukazywania wydarzeń historycznych z perspektywy dzieci" - mówi.

Podczas festiwalu pokazanych zostanie też kilka dokumentów. Jednym z nich będzie "Marsz Cieni". Adam Hlebowicz wyjaśnia, że opowiada on o wydarzeniu, jakie od kilku lat towarzyszy uroczystościom upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej. Bohaterami dokumentu są uczestnicy marszu oraz osoby, które straciły bliskich z rąk NKWD wiosną 1940 roku, a które wcielają się w zamordowanych na rozkaz Stalina i w milczeniu maszerują przez Warszawę co roku w okolicach 13 kwietnia.

Pokazy będą się odbywały w Kinie Muranów w Warszawie do 25 października. Po projekcjach niektórych filmów przewidziano debaty z twórcami i historykami. Taką debatę zaplanowano miedzy innymi po jutrzejszym pokazie filmu dokumentalnego „Polmission. Tajemnice paszportów” w reżyserii Jacka Papisa. Dokument ukazuje zaangażowanie polskiego rządu w pomoc Grupie Ładosia, która organizując fałszywe paszporty uratowała kilka tysięcy Żydów skazanych przez Niemców w czasie II wojny światowej na śmierć.

Wstęp na filmy jest bezpłatny, rezerwacji miejsc można dokonywać poprzez stronę www.totalitaryzmy.pl


IAR/PP