Redakcja Polska

Wilno chce zostać miastem literatury UNESCO

04.07.2021 09:25
Władze stolicy Litwy mają nadzieję, że uzyskanie tego statusu będzie miało wpływ na rozpowszechnienie wiedzy o zasługach miasta dla literatury na świecie.
Audio
  • Wilno chce zostać miastem literatury UNESCO [posłuchaj]
Panorama Wilna
Panorama WilnaVD/ FORUM

Wilno rozpoczęło starania o to, aby zostać miastem literatury UNESCO. Władze stolicy Litwy mają nadzieję, że uzyskanie tego statusu będzie miało wpływ na rozpowszechnienie wiedzy o zasługach miasta dla literatury na świecie.

Władze Wilna podkreślają, że miasto od dawna związane jest z literaturą. Cytowany w komunikacie mer Remigijus Šimašius przypomina, że to właśnie tutaj "światowej sławy poeta Adam Mickiewicz organizował spotkania Filomatów". Warto dodać, że w Wilnie wydane zostały też jego "Ballady i romanse", które wyznaczają początek romantyzmu w historii literatury polskiej.

Z dzisiejszą stolicą Litwy związany był również polski noblista, Czesław Miłosz oraz francuski pisarz pochodzenia żydowskiego, Romain Gary.

Władze miasta podkreślają, że na wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Starym Mieście, znajduje się ulica Literacka z wyjątkową galerią pod otwartym niebem oraz Schody Czesława Miłosza. W innych częściach litewskiej stolicy są też place i ulice nazwane imionami znanych przedstawicieli literatury. Prężnie działają liczne organizacje i towarzystwa literackie. 

Wniosek do UNESCO przygotowywany był od 2018 roku.

Wśród miast, które otrzymały status miasta literatury, są Kraków, Lwów i Praga.

IAR/ks

Białoruś: uroczystości w sanktuarium maryjnym w Budsławiu

03.07.2021 14:47
Dwudniowe uroczystości odbyły się w piątek i w sobotę w najważniejszym katolickim sanktuarium Matki Bożej w Budsławiu. W tym roku z powodu zniszczenia dachu świątyni przez pożar nabożeństwa odbywały się na świeżym powietrzu.

Reżyser Krzysztof Warlikowski laureatem Złotego Lwa weneckiego Biennale

03.07.2021 16:10
Reżyser teatralny i operowy Krzysztof Warlikowski otrzymał w sobotę przyznawaną przez weneckie Biennale nagrodę Złotego Lwa w dziedzinie teatru za całokształt twórczości. Ceremonia jej wręczenia odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Wenecji.

Andżelika Borys w liście z aresztu: "U mnie wszystko dobrze, na ile to jest możliwe"

06.07.2021 10:55
"U mnie wszystko dobrze, na ile to jest możliwe” – napisała z aresztu szefowa Związku Polaków na Białorusi w liście do Tadeusza Gawina, jednego z założycieli tej organizacji.