Redakcja Polska

Polskie Radio upamiętniło radiowców z września 1939 roku. Odsłonięto tablicę pamiątkową

07.09.2021 16:16
Polskie Radio upamiętniło swoich pracowników, którzy we wrześniu 1939 roku mobilizowali Polaków do obrony przed inwazją wojsk niemieckiej Trzeciej Rzeszy. W budynku odsłonięto tablicę pamiątkową. Jak mówiła podczas uroczystości prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, pracownicy wykazali się w tamtym czasie odwagą i poświęceniem.
Audio
  • Polskie Radio upamiętniło radiowców z września 1939 roku [POSŁUCHAJ]
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska
Prezes Polskiego Radia Agnieszka KamińskaCezary Piwowarski/Polskie Radio

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreśliła, że data wydarzenia jest symboliczna, bo mijają 82 lata od apelu prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, który nawoływał mieszkańców miasta do zaangażowania się w działania obronne oraz podejmowania inicjatyw na rzecz całej społeczności. „To wyzwanie podjęli pracownicy rozgłośni Polskiego Radia. Dzięki ich heroicznej postawie i ofiarności rozgłośnia Polskiego Radia nadawała nieprzerwanie aż do 30 września 1939 roku, podnosząc na duchu mieszkańców zarówno walczącej Warszawy, jak i całej ojczyzny" - podkreśliła Agnieszka Kamińska.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zwracał uwagę na niezwykłą rolę Polskiego Radia we wrześniu 1939 roku i we współczesnych czasach. "Tamte trudne dni bardzo wyraźnie pokazują, że Polskie Radio od samego początku służy państwowości polskiej. Jego głównym zadaniem było służenie dobru ojczyzny. W okresie komunizmu zostało to zniszczone, ale po 1989 roku media publiczne wróciły do swojej podstawowej roli - działania na rzecz polskiej racji stanu. Bohaterstwo pracowników rozgłośni z września 1939 roku jest dla nas wszystkich napomnieniem, abyśmy dobrze służyli naszej ojczyźnie i Polskiemu Radiu" - zaznaczył Krzysztof Czabański.

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma mówił, że celem pracy radiowców podczas wojny było nie tylko informowanie społeczeństwa o tym, co się dzieje, lecz także podnoszenie morale zarówno ludności cywilnej, jak i wojska. „Praca była w bardzo trudnych warunkach, miały miejsce nieustające bombardowania. W momencie kiedy bardzo wiele osób uciekało z Warszawy, ci, którzy mieli tę służbę, musieli być na swoim posterunku” - mówił Mateusz Szpytma.

Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska dodaje, że świadectwem bohaterstwa radiowców są też ocalone przez nich stalowe płyty gramofonowe z nagraniami z września 1939 roku, między innymi, z przemówieniami prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.

Kolekcja odnalezionych 93. oryginalnych płyt została wpisana na Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Prezes publicznego nadawcy Agnieszka Kamińska zapowiedziała, że nagrania te zostaną wydane przez Polskie Radio na specjalnych albumach.

W siedzibie Polskiego Radia w Warszawie otwarta dziś także została wystawa przedstawiająca najważniejsze osoby, miejsca i wydarzenia dla rozgłośni Polskiego Radia z września 1939 roku. Uroczystość wzbogacił występ muzyków z Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Zabrzmiała, między innymi, „Kołysanka” Władysława Szpilmana i „Cztery melodie śląskie na kwartet skrzypcowy” Witolda Lutosławskiego.


IAR/PP

30-lecie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Folklor integruje Polonię

07.09.2021 13:10
Zaproszenie Polonii do udziału w drugiej edycji Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, jedna z najnowszych inicjatyw Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, w sposób naturalny wpisuje się w działalność organizacji promującej między innymi polski folklor za granicą. 

Polacy w Czechach upamiętnią 89. rocznicę śmierci Żwirki i Wigury

06.09.2021 14:30
89 lat temu śmierć w katastrofie lotniczej ponieśli pilot Franciszek Żwirko i konstruktor Stanisław Wigura. Samolot, którym lecieli, spadł w okolicach Cierlicka na Zaolziu. W sobotę, w dniu tragicznej rocznicy, bohaterów przestworzy upamiętnią Polacy w Czechach.

Wilno: szefowie dyplomacji Polski i Litwy otworzyli wystawę "Polska i Litwa - razem w imię wolności"

06.09.2021 13:51
Polska i Litwa świętują trzydziestolecie wznowienia wzajemnych stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji szefowie dyplomacji obu krajów - Zbigniew Rau oraz Gabrielius Landsbergis - otworzyli w centrum Wilna wystawę "Polska i Litwa - razem w imię wolności". Pokazuje ona historię ruchów wolnościowych w obu krajach na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku.