Redakcja Polska

W okresie świątecznym tradycyjnie odwiedzamy szopki w kościołach

27.12.2021 13:48
To zwyczaj bardzo popularny, co roku żywe i ruchome inscenizacje zgromadzonych w stajence figurek Świętej Rodziny, pastuszków i zwierząt przyciągają nie tylko najmłodszych.    
Audio
  • Ruchome i żywe szopki elementem polskiej tradycji - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Pierwsze żywe szopki powstały z XIII wieku. Jako pierwszy stworzył je święty Franciszek z Asyżu we Włoskim mieście Greccio.

Najstarszą w Polsce żywą szopkę, organizowaną przez krakowskich franciszkanów, można oglądać przed Pałacem Arcybiskupów w Krakowie. W tym roku współtworzyły ją dwie lamy, osiołek i dwie kozy. - Wydarzenie gromadzi krakowian na wspólnym kolędowaniu – mówi franciszkanin ojciec Jan Maria Szewek

Jedna z największych ruchomych szopek w Europie znajduje się w Poznaniu, przygotowują ją franciszkanie w kościele przy Placu Bernardyńskim. Szopka co roku jest inna. Tegoroczną tworzy prawie 400 figur. Do żłóbka z Jezusem idą trzej królowie, pasterze, górale, mieszkańcy Ameryki Południowej, górnicy - wszyscy w tradycyjnych strojach.

W klasztorze jasnogórskim można podziwiać aż trzy szopki, a przy klasztornych bramach ustawiono ponad 16-metrową jodłową choinkę. – Zewnętrzny wymiar świąt jest też ważny - podkreśla kustosz Jasnej Góry ojciec Waldemar Pastusiak. Wierni przybywający na Jasną Górę w czasie świątecznym mogą obejrzeć tradycyjną szopkę na dziedzińcu przed bazyliką, w samej bazylice i szopkę ruchomą, umiejscowioną na fosach w otwartej przestrzeni. - To jedna z największych szopek w Polsce, liczy koło 400 figurek - mówi ojciec Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.

Święta Rodzina, Trzej Królowie, a także krowa zajadająca trawę, senny i zmęczony osioł i pasterz strzygący owce - to wszystko można zobaczyć w ruchomej szopce bożonarodzeniowej we wsi Miżyniec w obwodzie lwowskim, w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej. Niezwykła stajenka jest w miżynieckim kościele od ośmiu lat. Każdego roku przybywa w niej figurek.

W tym roku przypada 100-lecie powstania betlejemskiej szopki w zabytkowej kopalni soli w Bochni. Zlokalizowana jest ona 202 metry pod ziemią w kaplicy św. Kingi i jest unikalna pod każdym względem. Postała podczas gruntownego remontu kaplicy w latach 1919–1922, a datę jej ukończenia wskazuje wyżłobienie znajdujące się na ścianie wnęki solnej.

IAR/ep

Przy świątecznym stole śpiewajmy tradycyjne polskie kolędy

25.12.2021 10:49
„Lulajże Jezuniu” czy „Jezus malusieńki” to kolędy, które może zaśpiewać każdy – mówi wokalistka jazzowa Dorota Miśkiewicz, zachęcając do wspólnego śpiewania.

Polacy w różnych zakątkach Rosji świętują Boże Narodzenie

25.12.2021 16:14
Polacy mieszkający w Rosji starają się świętować Boże Narodzenie zgodnie z tradycją przodków. W świątyniach katolickich w Moskwie, Petersburgu, Smoleńsku, Irkucku, Wierszynie i w wielu innych miejscowościach Pasterki oraz poranne msze święte zostały odprawione w języku polskim.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprezentowało nowy fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej”

26.12.2021 18:30
Muzeum Okręgowe w Tarnowie, które kolekcjonuje fragmenty "Panoramy Siedmiogrodzkiej", namalowanej w 1897 r., pod kierownictwem Jana Styki pokazało w czwartek kolejną pozyskaną część dzieła. Została ona zakupiona dzięki wsparciu resortu kultury oraz woj. małopolskiego.