X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

130 lat temu urodził się Melchior Wańkowicz, wybitny pisarz i publicysta, ojciec polskiego reportażu

10.01.2022 13:02
W czasie wojny korespondent wojenny Armii Andersa i uczestnik bitwy pod Monte Cassino, w latach 60. sygnatariusz tzw. Listu 34, w którym polscy intelektualiści protestowali przeciwko cenzurze. Zmarł w 1974 roku.  
Audio
  • 130 lat temu urodził się Malechior Wańkowicz - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Warszawa, marzec 1973 r. Melchior Wańkowicz w swoim mieszkaniu na Mokotowie przy ul. Puławskiej 1035
Warszawa, marzec 1973 r. Melchior Wańkowicz w swoim mieszkaniu na Mokotowie przy ul. Puławskiej 10/35PAP/Henryk Rosiak

Nazywany "ojcem polskiego reportażu", Wańkowicz pozostawił po sobie ponad 40 pozycji - powieści, reportaży, wspomnień i szkiców z teorii publicystyki. Jego najbardziej znanym dziełem jest "Bitwa o Monte Cassino", trzytomowa monografia poświęcona żołnierzom II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Zawarł w niej także swoje osobiste przeżycia i doświadczenia korespondenta wojennego na pierwszej linii walk.

Melchior Wańkowicz był autorem m.in. książek ”Na tropach Smętka”, „Ziele na kraterze”, a także dwutomowego zbioru  "Karafka La Fontaine'a". Był także autorem słynnego przedwojennego sloganu reklamowego "Cukier krzepi".

Po wojnie Melchior Wańkowicz przebywał na emigracji. Mieszkał w 17 krajach. Odbył niezliczone podróże po Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Kanadzie. W 1958 roku powrócił do rządzonej przez komunistów Polski. W 1964 roku podpisał tzw. List 34, z protestem między innymi przeciwko cenzurze. Został wtedy aresztowany, choć bezpośrednim tego powodem był inny dokument, w którym negatywnie ustosunkowywał się do rzeczywistości PRL. Pisarz został skazany na 3 lata więzienia, które skrócono w ramach amnestii do półtora roku. Władze nie zdecydowały się jednak na wykonanie kary i pisarz nie trafił do więzienia, pełna rehabilitacja nastąpiła jednak dużo później. Dopiero w 1990 roku Sąd Najwyższy uchylił wyrok i pośmiertnie go uniewinnił.

Melchior Wańkowicz zmarł w 1974 roku. Po jego śmierci władze komunistyczne zaproponowały córce pisarza – Marcie Erdman - pochowanie ojca na koszt państwa. Ta jednak odmówiła, zgodnie z wolą pisarza, który przed śmiercią powiedział: "Nie życzę sobie, by oni fotografowali się nad moją trumną". Melchior Wańkowicz został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

IAR/ep

 

Wielkie wystawy, pokazy z cyklu „Arcydzieła na Zamku” oraz bogaty program edukacyjny - to plany Zamku Królewskiego w Warszawie

07.01.2022 16:36
W maju po ponad 200 latach do Polski przyjedzie księgozbiór króla Stanisława Augusta z Narodowej Biblioteki Ukrainy w Kijowie. Nowa wystawa będzie próbą odtworzenia biblioteki władcy.

Polska kinematografia w roku 2021 w ocenie krytyka filmowego

07.01.2022 18:53
Minione 12 miesięcy to długa lista kinowych premier i coraz lepszych seriali polskiej produkcji - najlepsze wybrał dla nas recenzent filmowy Dawid Muszyński

Wilno: nowe trasy po polsku po Cmentarzu na Rossie na urządzenia mobilne

09.01.2022 09:53
Dwie nowe trasy po wileńskim Cmentarzu na Rossie przygotował Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą. Są one dostępne na urządzeniach mobilnych i mogą pomóc w zwiedzaniu tej polskiej nekropolii narodowej bez potrzeby wynajmowania przewodnika.