Redakcja Polska

Solidarność z Ukrainą poprzez projekt artystyczny "Teorie ochronne"

25.03.2022 13:33
24 marca minął miesiąc od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Instytut Polski w Wilnie, chcąc wyrazić solidarność z narodem ukraińskim, przyłączył się do projektu ukraińskiej artystki Daryi Koltsovej, zatytułowanego "Teorie ochronne". Do udziału w projekcie zachęca działający w Zalesiu Górnym Ośrodek Sztuki "Lescer" (w którym projekt pokazywany był w 2017 roku). Na udział w artystycznym projekcie zdecydował się szereg polskich instytucji w kraju i za granicą oraz należące do sieci EUNIC instytucje kulturalne z innych państw.  
Audio
  • Dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie dr Małgorzata Stefanowicz-Pecela o projekcie "Teorie ochronne"
Projekt Teorie ochronne
Projekt "Teorie ochronne"Instytut Polski w Wilnie

- Po upływie miesiąca od początku wojny ludzie nie reagują na dramat odgrywający się w Ukrainie z taką wrażliwością, jak na początku. Ten projekt jest dobrym sposobem na pokazanie przechodniom, że Ukraińcy czują taki sam strach, jak miesiąc temu - powiedziała dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie dr Małgorzata Stefanowicz-Pecela.

Sednem projektu jest zaklejenie okien wzdłuż i wszerz taśmą klejącą, tak samo jak robią to mieszkańcy Ukrainy. Dzięki temu podczas bombardowania szyby nie pękają od drgań. - Wzory na oknach są bardzo misterne. Wystarczyłoby pięć pasów w poprzek, trzy pasy od dołu do góry, dwa na skos. Tymczasem te na oknach w Doniecku i Ługańsku, Kijowie i Charkowie, tworzą skomplikowane ornamenty, których wyklejenie zajmuje cały dzień. Nośniki wiary w ocalenie, są jednocześnie raną i opatrunkiem. Są piękne – przyznał kurator projektu Ewa Sułek. 

Darya Koltsova stworzyła projekt "Teorie ochronne" po bombardowaniach Doniecka i Ługańska w 2014 roku. W 2015 otrzymała za niego GrandPrix w konkursie Młodych Artystów Ukraińskich MUHI. Ponadto artystka odważyła się zaprezentować projekt podczas moskiewskiego biennale młodych artystów w 2016 roku. 

Darya Koltsova (ur. 1987) – urodzona w Charkowie artystka, performerka, twórczyni instalacji i sztuki mediów, kuratorka. Podczas targów sztuki "ArtVilnius" w 2015 roku razem z innymi artystami z Ukrainy zaprezentowała projekt "Resentiment". W 2017 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Gaude Polonia”. 

Do udziału w projekcie przyłączyć się mogą wszyscy, wystarczy zakleić swoje okno i umieścić jego zdjęcie w mediach społecznościowych z tagami #TheoryOfProtection, #DaryaKoltsova i #StandWithUkraine oraz odnośnikiem do strony Ośrodka Sztuki "Lescer" na Facebooku: @GaleriaLescer. 


Źródło: materiały Instytutu Polskiego w Wilnie

Ochotnicy z całego świata wyjeżdżają z Przemyśla walczyć na Ukrainę

25.03.2022 11:53
Wśród wyjeżdżających pociągiem z Przemyśla na Ukrainę znajdują się ochotnicy m.in. z Ameryki, Kanady, Anglii, Czech, którzy jadą walczyć na Ukrainę. Zgodnie mówią, że zostaną tam tyle, ile trzeba – to znaczy do zakończenia wojny.

Sytuacja w Kijowie miesiąc po rosyjskiej agresji na Ukrainę

25.03.2022 12:44
- W ciągu tego miesiąca mit o niezwyciężeniu i potędze wojska rosyjskiego został zniszczony, a Ukraina zaczyna kontratakować – mówi z Kijowa ukraiński dziennikarz Oleksandr Miasyszczev.