Redakcja Polska

Pierwsze gry wideo - "This War of Mine" i "Gra szyfrów" - będą wpisane do podstawy programowej

30.06.2022 15:20
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że do końca roku pierwsze gry wideo będą wpisane do postawy programowej jako treści rekomendowane. Szef resortu edukacji zainaugurował dzisiaj projekt "Gry w edukacji".
Gra komputerowa This War of Mine opowiada o przetrwaniu w czasie wojny z perspektywy cywila
Gra komputerowa "This War of Mine" opowiada o przetrwaniu w czasie wojny z perspektywy cywilamat. prasowe/11 bit studios

Przemysław Czarnek powiedział, że poza nowoczesnym sprzętem i szybkim internetem to kolejny krok do zmiany w szkołach. - Wchodzimy w nowy etap unowocześniania polskiej szkoły. Nie tylko od strony sprzętowej, informatycznej, lecz także unowocześniania podstawy programowej, rekomendowanych w niej treści. Jeśli chodzi o tworzenie i produkcję gier wideo, Polska jest jednym z wiodących krajów na świecie - dodał Przemysław Czarnek.

Pierwsze gry wideo w podstawie programowej to "This War of Mine" opowiadająca o życiu cywili na wojnie i przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej "Gra szyfrów".

Resort szuka kolejnych gier

Pełnomocniczka ministra do spraw transformacji cyfrowej Justyna Orłowska powiedziała, że resort edukacji czeka na zgłoszenia kolejnych gier do projektu. - Jeżeli będą one nieodpłatnie oddane na rzecz edukacji, a także będą wnosić wysoką wartość edukacyjną, wówczas mają szansę, aby być wpisane do podstaw programowych. Ale traktujmy to jako działanie długoterminowe. To jest początek historii wpisywania gier do podstaw programowych - dodała.

Paweł Michowski z 11Bit studios, które stworzyło "This War of Mine", powiedział, że prowadzenie gier do szkół to naturalna kolej rzeczy. - To krok milowy, bo oznacza wejście edukacji w proces, w którym idziemy z czasem, a nie gonimy czas. Moje dzieci grają w gry, ja - jako twórca gier - kontroluję, aby nie grały za dużo i aby gry były odpowiednie do ich wieku. Ale nie jestem w stanie zatrzymać tego procesu, bo gry są dla dzieci po prostu zbyt fascynujące - dodał Paweł Michowski.

Grę "This War of Mine" można za darmo pobrać z portalu "Gry w edukacji". "Gra szyfrów" jest dostępna bezpłatnie na platformie Steam.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: edukacja gry wideo

Mateusz Morawiecki: atak Łukaszenki na polską granicę pierwszym akordem wojny na Ukrainie

30.06.2022 12:20
Pierwszym akordem wojny na Ukrainie był atak Alaksandra Łukaszenki na polską granicę z Białorusią - mówił Mateusz Morawiecki.  Premier wziął udział w odprawie w placówce Straży Granicznej w Kuźnicy przy granicy polsko-białoruskiej. - Dzięki przezornej polityce, przewidywaniu tego, co się może stać dziś możemy się koncentrować na pomocy walczącej Ukrainie w utrzymaniu jej suwerenności - dodał. 

Wojsko kupi śmigłowce wielozadaniowe AgustaWestland AW149

30.06.2022 15:05
Polskie Wojsko dostanie nowe śmigłowce. Będą to maszyny wielozadaniowe w kilku wariantach, m.in. do zadań bojowych, dowodzenia i walki elektronicznej. Resort chce kupić sporą liczbę tych śmigłowców, mówi się o ponad 30 sztukach.