Redakcja Polska

Wystawa "Romantyczność. Malarstwo polskie XIX wieku" w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

25.11.2022 15:45
Ekspozycję, prezentującą dzieła czołowych malarzy polskiego romantyzmu. m.in. Marcina Zaleskiego, Jana Matejki, Artura Grottgera i Józefa Simmlera, otworzył prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Wystawa w Pałacu Prezydenckim - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda podczas wernisażu Romantyczność. Malarstwo polskie XIX wieku
Prezydent Andrzej Duda podczas wernisażu „Romantyczność. Malarstwo polskie XIX wieku”Foto: Marcin Obara

Wystawa to element obchodów ustanowionego przez Sejm roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Wśród prezentowanych prac wiele odwołuje się do najważniejszych momentów polskiej historii - zwycięskich bitew, powstań narodowych oraz martyrologii. - To wystawa o Polsce i w jakimś sensie o naszej duszy. Polska dusza jest bowiem w dużej mierze duszą romantyczną - powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając wystawę. Dodał, że malarstwo dziewiętnastowieczne to opis nie tylko naszej narodowej mentalności, ale także trudnego dla naszego państwa czasu zaborów.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie profesor Łukasz Gaweł zauważył, że na wystawie pokazano dzieła wielkich malarzy, które na co dzień można podziwiać w Muzeum Narodowym, a które doskonale oddają charakter polskiego romantyzmu

Kurator wystawy Agnieszka Rosales Rodriguez dodała, że romantyczność to pewnego rodzaju dyspozycja nie tylko emocjonalna, ale też duchowa, której Polacy będą wierni przez cały XIX wiek. - Jeszcze Artur Górski w manifeście Młodej Polski powoływał się na płomiennego ducha Mickiewicza. Dlatego pozwalamy sobie zaprezentować na tej wystawie twórców nie tylko I połowy XIX wieku. Echa tej romantycznej postawy śledzić będziemy jeszcze w wielkim malarstwie Jana Matejki, Jacka Malczewskiego czy Stanisława Wyspiańskiego" – podkreśliła kurator.

Równolegle z prezentowaną wystawą nastąpiło otwarcie Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego, nazywanej Sienią Białego Orła, która prezentuje dzieje polskiego godła na przestrzeni wieków. Andrzej Duda wymienił również dwie inne sale rezydencji prezydenckich, które prezentują naszą historię. Chodzi o otwartą w 2018 roku salę Orderu Orła Białego oraz działającą od dwóch lat w Belwederze Salę Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa.


IAR/ep

 

 

"Niepokój przychodzi o zmierzchu” – nowa wystawa w Zachęcie

18.07.2022 11:41
Prezentacja młodej polskiej sztuki – 160 prac 87 artystek i artystów mówiących o niepokojach i emocjach w groźnym czasie kryzysów, poczuciu braku bezpieczeństwa, niepewnej przyszłości – ma miejsce w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki. Wystawa potrwa do 16 października.

Wystawa w Krakowie. Światowej sławy malarka „Tamara Łempicka wróciła do domu”

08.09.2022 15:00
Portrety, które stały się symbolem epoki art deco, a także akty, martwe natury znalazły się na wystawie, którą otwiera Muzeum Narodowe w Krakowie. Twórcy ekspozycji oraz bliscy artystki mówią, że „Tamara Łempicka wróciła do domu”.

Rzeźbiarz Igor Mitoraj, czyli Polak o włoskim sercu

29.10.2022 12:47
- Biografia artysty jest niezwykle ciekawa. Można powiedzieć, że skupia w sobie jak w soczewce nie tylko jego osobiste losy, ale wręcz historię Polski – mówi Agnieszka Stabro, autorka beletryzowanej biografii "Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu", która wkrótce trafi do księgarń.