Redakcja Polska

Za nami gala rozdania Nagród BohaterONy 2022 im. Powstańców Warszawskich

28.11.2022 13:48
Wyróżniania w siedmiu kategoriach są przyznawane osobom i instytucjom, które w szczególny sposób promują wiedzę o historii Polski oraz współczesny patriotyzm.  
Audio
  • Nagrody BohaterON wręczone - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Organizatorka kampanii BohaterON Agnieszka Łesiuk-Krajewska podczas gali wręczenia nagród
Organizatorka kampanii BohaterON Agnieszka Łesiuk-Krajewska podczas gali wręczenia nagród Foto: Marcin Obara/PAP

Nagrody wręczono w piątek w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Na rozpoczęcie gali list od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał Tomasz Matynia, dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu. Szef rządu napisał, że nie ma ważniejszej sprawy niż upamiętnienie Powstańców Warszawskich.

Edyta Poźniak, dziennikarka Polskiego Radia, została laureatką Złotego BohaterONa imienia Powstańców Warszawskich w kategorii dziennikarz.
„Idea nagród wpisuje się także w misję Polskiego Radia, które jest partnerem akcji BohaterON” - podkreśliła prezes Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska.

Edyta Poźniak, szefowa i współautorka serwisów informacyjnych w Programie 1 Polskiego Radia, dyrektor Polskiego Radia Kierowców, została wyróżniona za reżyserię i scenariusz serii sześciu filmów dokumentalnych „Dzieci Syberii”. Jury doceniło ją za upowszechnianie wiedzy na temat losów Polaków za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem historii Polaków na Syberii. Cykl filmów, który laureatka współtworzyła z Olafem Ważyńskim, opowiada o losach dzieci deportowanych na Wschód w 1940 roku.

Srebrnego BohaterONa w kategorii dziennikarz otrzymała Aleksandra Głogowska za reżyserię słuchowiska „Pora gniewu”, powstałego na podstawie niedokończonego dramatu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Michał Przedlacki został wyróżniony Brązowym BohaterONem za dokumentowanie rosyjskiej napaści na Ukrainę poprzez realizację reportaży, które trafiły do ponad stu krajów świata. Otrzymał on również Złotego BohaterONa Publiczności.

Złotego BohaterOna w kategorii osoba publiczna otrzymał aktor, reżyser i scenarzysta Marek Bukowski. Jury doceniło go za scenariusz i reżyserię dwóch telewizyjnych filmów fabularnych, podejmujących w angażujący sposób tematy ważne dla polskiej historii: film „Babilon. Raport o stanie wojennym”, który powstał na podstawie prozy Marka Nowakowskiego, oraz biograficzną opowieść o Stanisławie Marusarzu - wybitnym polskim skoczku narciarskim, olimpijczyku i podporuczniku Armii Krajowej.

Złotym BohaterONem imienia Powstańców Warszawskich 2022 w kategorii instytucja zostało uhonorowane Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu. Powstało ono na miejscu niemieckiego obozu pracy, działającego w Łodzi przy ulicy Przemysłowej w latach 1942-1945. Według szacunków, przeszło przez niego ponad 3 tysiące dzieci, a kilkaset zmarło. Dyrektor muzeum, doktor Ireneusz Maj powiedział, że chociaż instytucja jest dopiero w trakcie tworzenia, to podejmuje bardzo ważny temat. Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu otrzymało również w tej kategorii złotego BohaterONa publiczności za gromadzenie, pozyskanie i przechowywanie dokumentów oraz pamiątek związanych z działalnością niemieckiego obozu dla dzieci. Brązowego BohaterONa otrzymało Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, a srebrnego Archiwum Akt Nowych.

Złotego BohaterOna w kategorii nauczyciel otrzymał Cornelius McGrath za szczególną działalność na rzecz popularyzacji wiedzy na temat Powstania Warszawskiego poza granicami Polski. Cornelius McGrath, nauczyciel z Irlandii, swoją wiedzą dzieli się z uczniami, ale także publikuje na łamach irlandzkich tygodników i miesięczników. Ponadto od wielu lat przeprowadza wywiady z uczestnikami Powstania Warszawskiego.

Złotego BohaterONa publiczności w kategorii organizacja non-profit otrzymał Związek Harcerstwa Polskiego. Organizacja została wyróżniona za inicjatywę niesienia pomocy cywilom poszkodowanym na wojnie w Ukrainie.

BohaterON-y łączą się ściśle z doroczną kampanią społeczną o tej samej nazwie. Jak tłumaczy organizatorka kampanii Agnieszka Łesiuk-Krajewska celem obydwu inicjatyw jest budowa świadomości historycznej, szczególnie związanej z Powstaniem Warszawskim.

Nagrody BohaterON decyzją kapituły i internautów przyznano w siedmiu kategoriach, w tym roku w sumie uhonorowano 26 osób i instytucji.

IAR/ep

Premiera książki "Chcieliśmy być wolni" rozpoczęła obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

20.07.2022 10:20
Premiera książki "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944" zainaugurowała obchody 78. rocznicy rozpoczęcia walk o stolicę. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, i było próbą wyswobodzenia Warszawy spod okupacji niemieckiej przez żołnierzy Armii Krajowej.

Rozpoczęły się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

25.07.2022 13:21
Powstańcy, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy w niedzielę uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w intencji poległych w 1944 roku, którą odprawił ordynariusz polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

Trwa kolejna edycja kampanii społeczno-edukacyjnej „BohaterON – włącz historię”

02.08.2022 13:19
Już po raz siódmy można napisać wiadomość do powstańców warszawskich. W tym roku, zamiast tradycyjnych listów papierowych, organizatorzy postawili na budowanie wirtualnej społeczności.