Redakcja Polska

Rozpoczęły się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

25.07.2022 13:21
Powstańcy, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy w niedzielę uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w intencji poległych w 1944 roku, którą odprawił ordynariusz polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.
Audio
  • Rozpoczęły się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Pomnik Powstańców Warszawskich w Warszawie
Pomnik Powstańców Warszawskich w WarszawieFoto: Shutterstock

W uroczystościach w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wziął udział m.in. powstaniec warszawski i były prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski, który nawiązał do wojny na Ukrainie. Ukraińcy podobnie jak powstańcy walczą, aby odzyskać wolność – mówił powstaniec. Z kolei prof. Zbigniew Antoni Kruszewski ps. Jowisz chciałby, aby pamięć o młodych powstańcach nie ginęła.

W weekend w Muzeum Powstania Warszawskiego odbył się koncert, upamiętniający 78. rocznicę rozpoczęcia walk o stolicę. To kolejny projekt muzyczny muzeum, którego efektem będzie specjalny album zespołu Kwiat Jabłoni „Wolne serca”. Na koncert przybyła m.in. dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin, oraz tłumy warszawiaków

Muzeum Powstania Warszawskiego tegoroczne obchody zainaugurowało już 19 lipca premierą książki "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944". Książka składa się z sześciu rozdziałów, które napisało sześciu badaczy Powstania Warszawskiego. Ich pracę koordynował prof. Andrzej Zawistowski, który jednocześnie napisał rozdział "Oczekiwanie".

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w Europie okupowanej przez Niemców. 1 sierpnia 1944 roku do walk z Niemcami stanęło około 40 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. Powstanie miało trwać kilka dni, trwało ponad 2 miesiące. W walkach zginęło od 16 do 18 tysięcy żołnierzy. Blisko 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły około 180 tysięcy osób.

IAR/ep

Ponad 50 transportów z pomocą humanitarną. Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" wspiera Ukrainę

24.07.2022 10:00
Wśród wielu ważnych misji, realizowanych przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie", niezwykle cenną inicjatywą jest pomoc Ukrainie. Fundacja już w pierwszych dniach rosyjskiej agresji uruchomiła, w ramach Wschodniego Funduszu Dobroczynności, zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Pomaga również polskim organizacjom i parafiom w Ukrainie oraz uchodźcom z Ukrainy.

Polacy kupią Bayraktara Ukraińcom. Udało się zebrać niebotyczną kwotę

24.07.2022 20:01
W niedzielę wpłaty darczyńców w zbiórce na Bayraktara dla Ukrainy przekroczyły 22,5 mln zł, czyli kwotę potrzebną do zakupu drona. Akcja potrwa jeszcze cztery dni, a nadwyżki trafią na fundusz Sił Zbrojnych Ukrainy.

Polskie czołgi PT-91 "Twardy" zostały przekazane Ukrainie

25.07.2022 12:12
Polskie czołgi PT-91 Twardy są na Ukrainie, jesteśmy bardzo wdzięczni naszym polskim przyjaciołom - napisał w poniedziałek na Twitterze Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.