Redakcja Polska

Wystawa w Łazienkach Królewskich i interaktywna mapa miejsc powstańczych

20.01.2023 15:55
Z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego Centralna Biblioteka Wojskowa przygotowała specjalną ekspozycję, a Federacja Patriotyczna - internetową bazę powstancystyczniowi.pl.
Audio
  • Wystawa o powstaniu styczniowym i mapa miejsc powstańczych - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Aleksander Sochaczewski Branka 1863
Aleksander Sochaczewski "Branka 1863"Foto: Wikipedia/Domena Publiczna

W Łazienkach Królewskich w Warszawie otwarto wystawę upamiętniającą zryw z 1863 roku. Przypomina ona tło historyczne i przebieg walk powstańczych między innymi za pomocą fotografii, pocztówek i innych dokumentów. Jedna z autorek wystawy - kustosz Karolina Paćko - wskazuje także na ilustracje pędzla Artura Grottgera oraz drzeworyty z prasy europejskiej, która żywo interesowała się wówczas wydarzeniem

W otwarciu wystawy uczestniczył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Przypomniał on, że powstanie styczniowe poprzedziły krwawe wydarzenia w Warszawie, a także nastroje panujące w społeczeństwie marzącym o wolnym kraju. Dodał, że chociaż zryw zakończył się klęską, warto było go przeprowadzić.

Podczas tegorocznych obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego być może wiele osób będzie chciało skorzystać z interaktywnej mapy, poświęconej miejscom związanym z tym wydarzeniem. Federacja Patriotyczna przygotowała internetową bazę powstancystyczniowi.pl. Można w niej odnaleźć prawie półtora tysiąca miejsc pamięci. Większość z nich to mogiły powstańców, ale też pamiątkowe tablice, pomniki, kaplice lub krzyże. Strona pozwala łatwo znaleźć mogiłę powstańca i poznać związaną z nim historię.

Podczas tworzenia bazy danych wolontariusze często odszukiwali zapomniane groby powstańców styczniowych – mów Krystian Fila z podkarpackiego oddziału Stowarzyszenia "Odra-Niemien"

Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Trwało do jesieni 1864 roku i zakończyło się porażką powstańców i zaostrzeniem represji przez Rosję. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym. Pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń i ukształtowało ich świadomość. Główne państwowe obchody rocznicowe odbędą się w Warszawie w poniedziałek 23 stycznia, wezmą w nich udział między innymi prezydenci Polski i Litwy.

IAR/ep

Śpiewnik Niepodległości. Portal udostępnia dorobek polskiej pieśni patriotycznej

11.11.2022 18:03
Śpiewnik Niepodległości to edukacyjny, multimedialny portal prezentujący historię, literaturę i polskie tradycje narodowe poprzez pryzmat muzycznej twórczości patriotycznej. Portal odwiedziło już ponad 1,3 mln użytkowników z Polski i ze świata, którzy wykonali łącznie 3 mln odsłon.

Koncerty, wystawy, rekonstrukcje bitew i konferencje naukowe - tak obchodzona będzie 160. rocznica powstania styczniowego

05.01.2023 15:37
Serię wydarzeń zainauguruje widowisko muzyczne w Teatrze Narodowym w Warszawie 22 stycznia. Muzycy w nowych aranżacjach zagrają powstańcze utwory, a aktorzy zinterpretują literackie upamiętnienia zrywu z lat 1863-1864.