Redakcja Polska

Podczas mszy koronacyjnej Karola III zabrzmiał utwór brytyjsko-polskiej kompozytorki

06.05.2023 15:39
Roxanna Panufnik została poproszona przez króla Karola III, by napisać "Sanctus". Była jedną z dwanaściorga wybranych do tego kompozytorów.
Audio
  • Podczas mszy koronacyjnej zabrzmiał utwór brytyjsko-polskiej kompozytorki [posłuchaj]
Roxanna Panufnik
Roxanna Panufnikmateriały prom.

W gronie tym znaleźli się między innymi: Andrew Lloyd Webber, legendarny twórca musicali, znany kompozytor muzyki filmowej Patrick Doyle i Walijczyk Paul Mealor, którego motet zabrzmiał już podczas ślubu księcia Williama i Catherine.

„Zdawałam sobie sprawę, że to musi być najlepsza muzyka, jaką napiszę. To tylko dwie minuty, ale to po prostu muszą być najlepsze dwie minuty” - mówiła Polskiemu Radiu Roxanna Panufnik

Handel, Byrd, Elgar, Purcell - lista ludzi, którzy komponowali w przeszłości na koronacje jest imponująca. Ale Roxanna Panufnik podkreślała, że starała się o tym nie myśleć. „Wiedziałam, że jeśli to zrobię to zjedzą mnie nerwy i nawet nie zacznę pisać. Ten utwór to więc cała ja” - deklarowała kompozytorka.

IAR/ks

Koronacja Karola III. Polska para prezydencka wzięła udział w przyjęciu w Pałacu Buckingham

06.05.2023 08:45
Prezydenta wraz z małżonką zaprosił król Karol III w związku z sobotnią koronacją - poinformowała  Kancelaria Prezydenta.

Koronacja. Symbol tradycji, ważna część tożsamości Brytyjczyków

06.05.2023 10:49
Zjednoczone Królestwo szykuje się do koronacji Karola III. W Opactwie Westminsterskim zasiadają już goście. Punkt pierwszy to uroczysta procesja z Buckingham Palace do Westminster Abbey

Niech żyje król Karol III. Król powitany w Opactwie Westminsterskim

06.05.2023 12:25
Bijące dzwony, fanfary, hymn "I Was Glad" z 1902 roku, autorstwa Huberta Parry'ego - to wszystko powitało króla Karola w Opactwie Westminsterskim. Na końcu tradycyjnie rozległ się wiwat.