Redakcja Polska

Rękopis „Fortepianu Chopina” Norwida w Muzeum Chopina w Warszawie

12.05.2023 14:30
Specjalny pokaz bezcennego oryginału pochodzącego ze zbiorów Biblioteki Narodowej można zobaczyć w maju w nowo wyremontowanym budynku muzeum.  
Audio
  • Rękopis „Fortepianu Chopina” Norwida w Muzeum Chopina w Warszawie [posłuchaj]
Urszula Król i Seweryn Kuter z Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Urszula Król i Seweryn Kuter z Muzeum Fryderyka Chopina w WarszawieFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Poemat Cypriana Kamila Norwida zatytułowany „Fortepian Szopena” jest jednym z klejnotów polskiej poezji. Powstał pod wpływem tragicznych wydarzeń, które miały miejsce we wrześniu 1863 r. w Warszawie. Powstańcy styczniowi przeprowadzili wówczas nieudany atak na carskiego namiestnika Fiodora Berga. Z okien pałacu Zamoyskich zrzucili bomby na przejeżdżający Nowym Światem powóz generała. W akcie zemsty Rosjanie dokonali zniszczenia dobytku mieszkańców pałacu, w tym wyposażenia mieszkania Izabelli Barcińskiej, siostry Fryderyka Chopina. Wśród unicestwionych przedmiotów znalazł się fortepian marki Buchholtz, na którym grywał młody kompozytor.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza na pokaz bezcennego rękopisu, który na co dzień znajduje się w Bibliotece Narodowej i nie jest udostępniany publicznie. – W roku, w którym obchodzimy 160 rocznicę wybuchu powstania styczniowego nie mogło zabraknąć w naszym muzeum tego rękopisu – mówi dyrektor placówki Seweryn Kuter. Wymowa tego wiersza była i jest symboliczna. – To jest dla nas ostateczne przesłanie poematu Norwida – że mimo wszystko dobro i piękno zawsze wygrywa – dodaje Urszula Król, kustosz muzeum.

Z Urszulą Król i Sewerynem Kutrem z Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie o niezwykłym pokazie, którego hasłem przewodnim są słowa poematu Norwida „Pod rozpłomienioną gwiazdą” rozmawia Ewa Plisiecka.

 

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie organizatorem międzynarodowej konferencji w Paryżu, promującej polską kulturę

13.03.2023 16:35
Bohaterowie polsko-francuskiego wydarzenia „Krąg romantyczny" to nie tylko Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki, ale też cały świat romantycznego Paryża.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie po remoncie znów czeka na zwiedzających

05.05.2023 08:43
Po ośmiu miesiącach remontu muzeum ponownie otworzyło się dla turystów z Polski i z zagranicy, a także dla warszawiaków. Zmodernizowana została ekspozycja stała, zwiększono też liczbę oryginalnych pamiątek po kompozytorze.