Redakcja Polska

"Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury". Spotkanie z Martyną Górniak - Pełech

21.06.2023 12:06
To druga część opowieści o dzieciach, które wychowują się w wielu językach i wielu kulturach. Historia, która wydarzyła się naprawdę. Wychowane na maleńkiej maltańskiej wyspie – wśród palm, statków i plaż – pakują się i przylatują do Warszawy, gdzie zaczynają nowe życie.
Audio
  • Z Martyną Górniak-Pełech, tłumaczką, dziennikarką i fotoreporterką, autorką książki "Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury", rozmawiała Halina Ostas [posłuchaj]
Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka i podróżniczka w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka i podróżniczka w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: PRdZ

Krysia i Ksawery, bohaterowie książki "Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury", to polskie dzieci, które nigdy nie mieszkały w swojej ojczyźnie, mają na Polskę zupełnie inne spojrzenie, kolorują ją na swój sposób. Czy spodoba im się osiedlowa szkoła? Czy odnajdą tu nowych przyjaciół? Czy polskość wypełni ich wielokulturowe serca? Czym je zaskoczy kraj znany tylko z opowieści rodziców?

- Opowiadam, jak odnaleźliśmy się w polskim systemie nauczania, wśród polskich dzieci, jak zanurzyłam dzieci w polskiej kulturze odwiedzając warszawskie teatry i najważniejsze punkty na mapie naszej stolicy. Opowiadam o moich matczynych wzlotach i upadkach związanych z powrotem z emigracji. Ale także o tym jak po powrocie do Polski utrzymywaliśmy nasze języki, jak zaliczaliśmy pierwsze upadki na lodzie, cieszyliśmy się ze spadających liści i szukaliśmy paczków na drzewach. To nasza prawdziwa historia, tematyka bardzo poważna, bliska wszystkim polskim emigrantom, ale napisana lekkim piórem, z humorem i przede wszystkim dozą inspiracji i pozytywnego nastawienia - mówi Martyna Górniak - Pełech.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

- Myślę, że jest to pierwsza taka książka, która będzie receptą dla osób wracających z emigracji, doskonałym źródłem wiedzy, dla tych, którzy jeszcze nie podjęli decyzji o powrocie, oraz cudownym powrotem do przeszłości dla wszystkich Polaków, którzy mieszkają daleko i nie planują powrotu, ale tęsknią za ojczyzną - dodaje pisarka.

Z Martyną Górniak-Pełech, tłumaczką, dziennikarką i fotoreporterką, autorką książki "Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury", rozmawiała Halina Ostas.

Katolicki Uniwersytet Lubelski otworzył biuro w Londynie

11.06.2023 17:30
Komunikacja w nowych mediach, promocja polskiej kultury, teologia - to kilka kursów, z jakich skorzystać będą mogli Polacy mieszkający w Zjednoczonym Królestwie.

Wkrótce odbędzie się I Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

16.06.2023 16:58
Od 5 do 9 lipca w Jachrance pod Warszawą odbędzie się I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. Współorganizatorami wydarzenia są: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.