Redakcja Polska

W wakacyjną trasę po 30 polskich miastach ruszył multimedialny projekt „Iskry Niepodległej”

21.07.2023 13:34
To mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” prezentujące sylwetki znanych i cenionych Polaków, ważnych postaci najnowszej historii Polski: ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników.
Audio
  • Multimedialny projekt „Iskry Niepodległej” ruszył w trasę po Polsce [posłuchaj]
Wioletta Łabuda, rzeczniczka Biura Niepodległa, w studiu PRdZ
Wioletta Łabuda, rzeczniczka Biura "Niepodległa", w studiu PRdZ Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

To część historii, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę, to opowieść o potencjale  naszej wspólnoty. Odwiedzając wystawę, można poznać historię m.in. Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego,  Jana Czochralskiego, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych, Wandy Rutkiewicz, która jako jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek, stanęła jako pierwsza kobieta na szczycie K2,  Ireny Sendlerowej, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej, czy współpracującego z NASA Mieczysława Bekkera.

Mobilny spektakl to przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w obszarze pamięci, dzięki czemu historia Polski i wartości dla Polaków najistotniejsze mogą być prezentowane w sposób interesujący i atrakcyjny dla różnych grup odbiorców, także tych najmłodszych.  

O szczegóły projektu „Iskry Niepodległej” Ewa Plisiecka zapytała rzeczniczkę prasową Biura „Niepodległa” Wiolettę Łabudę.  

 

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” 2022 rusza w Polskę

30.04.2022 14:19
Centrum edukacyjne w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym odwiedzi 40 miast w całej Polsce. Projekt prezentuje historię pierwszych lat II RP.

Biuro "Niepodległa" zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Flagi i Dnia Polonii i Polaków za Granicą

02.05.2023 10:43
Propozycje biura to przygotowane m.in. z myślą o Polonii podcasty „Halo, tu Niepodległa" o słynnych Polakach, którzy przyczynili się do wzmocnienia wizerunku Polski na świecie.