Redakcja Polska

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” 2022 rusza w Polskę

30.04.2022 14:19
Centrum edukacyjne w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym odwiedzi 40 miast w całej Polsce. Projekt prezentuje historię pierwszych lat II RP.
Wirtualny Teatr Historii Niepodległa w Lesznie, edycja 2021
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Lesznie, edycja 2021Fot. Materiały własne BPN

Mobilne muzeum Programu Niepodległa od 1 do 3 maja pojawi się w Płocku. Wirtualna ekspozycja wykorzystuje nowoczesne technologie: ekrany, cyfrowe wizualizacje, holoboxy, gogle VR i hologramy.

Na ekspozycji można znaleźć część poświęconą symbolom narodowym, poznać najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918-1921, a także zobaczyć artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Jest też makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 r., a także poznać 100 postaci ważnych dla lokalnych społeczności i regionów, działaczy, nauczycieli, inżynierów i społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach.

Organizatorem projektu jest Biuro Programu „Niepodległa”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na miejscu obsługa wirtualnej ekspozycji, oprócz merytorycznego komentarza, zapewni także pomoc zwiedzającym.

Jak informuje Program „Niepodległa”, mobilne muzeum odwiedzi w 2022 r. 40 miejscowości w całej Polsce, ponieważ przystanki rozłożono tak, aby objęły wszystkie województwa. Trasę ekspozycji można śledzić na stronie internetowej niepodlegla.gov.pl. Projekt Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” 2022 realizowany będzie do połowy października.


PAP/ep

Marsz Żywych. Prezydent: Holokaust zrodził się z nienawiści, dziś z niej rodzą się zbrodnie na Ukrainie

29.04.2022 16:54
Ponad dwa tysiące młodych osób z całego świata wzięło udział w pochodzie między dawnymi niemieckimi obozami zagłady Auschwitz a Birkenau. Towarzyszyli im byli więźniowie oraz prezydent Andrzej Duda.

"Budujemy mosty i ożywiamy historię". Ważne i cenne inicjatywy Ambasador RP w Szwajcarii

30.04.2022 07:57
Historyczny rejs statkiem z Zurychu do Rapperswilu dla całej Polonii i uroczysta Msza św. za Ojczyznę w Katedrze św. Mikołaja we Fryburgu, to tylko niektóre inicjatywy Iwony Kozłowskiej, Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej i Księstwie Liechtensteinu, z okazji Dnia Polonii, Dnia Flagi RP i Święta Konstytucji 3 Maja.

Wystawa "Chagall" w jubileusz 160-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie

30.04.2022 13:08
Z tej okazji otwarto wystawę prezentującą 16 prac Marca Chagalla, oraz ekspozycję "Stan rzeczy", na którą trafiło ponad dwieście najciekawszych i najbardziej zagadkowych zabytków zgromadzonych w muzeum.