Redakcja Polska

Wernisaż wystawy "Podróż bohaterek. Powstanie kobiet" w Muzeum Powstania Warszawskiego

03.08.2023 13:56
Kobiety w czasie walk powstańczych były przede wszystkim łączniczkami i sanitariuszkami, ale gasiły też pożary, budowały barykady, odkopywały ludzi spod gruzów, czasem walczyły z bronią w ręku.
Audio
  • Wystawa "Podróż bohaterek. Powstanie kobiet" w Muzeum Powstania Warszawskiego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wystawa Podróż bohaterek. Powstanie kobiet w Muzeum Powstania Warszawskieg
Wystawa "Podróż bohaterek. Powstanie kobiet" w Muzeum Powstania WarszawskiegFoto: materiały prasowe

Wszystkie one wykazały się niespotykaną determinacją w walce o wolność, o rodzinę i bliskich, o dom i swoje ukochane miasto. Z około 12 tys. kobiet, które wzięły udział w walkach, żyje jeszcze około 250. Większość z nich mieszka w Warszawie.

Kuratorka wystawy Karolina Sulej podkreśla, że to dzięki odwadze i determinacji kobiet powstańcy wytrwali tak długo. Z kolei współorganizatorka wystawy Katarzyna Utracka mówi, że kobiety uczestniczące w drugiej wojnie światowej i Powstaniu Warszawskim miały wyjątkowe życiorysy, działały też na każdym polu.

W sumie liczba kobiet znanych z imienia i nazwiska, które wzięły udział w walkach powstańczych, wyniosła blisko 12 tys., co stanowi około 20 procent wszystkich uczestników powstania. W starciach powstańczych zginęło około 1200 kobiet. Za swoje poświęcenie i bohaterstwo niektóre z nich zostały uhonorowane najwyższym polskim odznaczeniem wojennym – Orderem Virtuti Militari.

Wystawa "Podróż bohaterek. Powstanie kobiet" jest dostępna dla zwiedzających w Muzeum Powstania Warszawskiego do lipca przyszłego roku.

IAR/ep

„Wolność ’44” – najnowsza książka Agnieszki Cubały o Powstaniu Warszawskim

30.07.2023 11:52
Z myślą o odzyskaniu wolności Powstańcy Warszawscy 1 sierpnia 1944 r. chwycili za broń. Nie chcieli otrzymać wolności w podarunku, by wraz z „prezentem” nie narzucono im warunków  sprzecznych z interesami państwa i narodu.

"Zryw po latach upokorzeń". Powstańcy wspominają moment wybuchu walk z Niemcami

01.08.2023 13:21
Chęć odwetu za lata niemieckiej okupacji, ale też obawa o skalę przelanej krwi - tak moment wybuchu Powstania Warszawskiego wspominają w rozmowach z Polskim Radiem jego weterani.

Warszawiacy zaśpiewali "(nie)zakazane piosenki" w rocznicę wybuchu powstania

02.08.2023 09:46
W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, mieszkańcy Warszawy przy wsparciu profesjonalnych muzyków zaśpiewali powstańcze pieśni. W strugach deszczu na placu Piłsudskiego wybrzmiały m.in. utwory: "Warszawa, moja Warszawo", Sanitariuszka Małgorzatka", oraz "Pałacyk Michla".