Redakcja Polska

Ponad 100 artystów ze stypendiami "Młoda Polska"

12.06.2024 18:20
Sto siedem osób otrzymało stypendia 21. Programu Stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska". Program jest przeznaczony dla artystów do 35. roku życia, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w takich dziedzinach jak: muzyka, sztuki wizualne, literatura, film, taniec i teatr. Stypendystom i organizatorom programu pogratulowała ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.
Audio
  • Ponad 100 artystów ze stypendiami "Młoda Polska". Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Wśród stypendystów z poprzednich lat znaleźli się tacy wybitni artyści jak pianista Rafał Blechacz, śpiewaczka Joanna Freszel, pisarz Szczepan Twardoch i muzyk jazzowy Maciej Obara.
Wśród stypendystów z poprzednich lat znaleźli się tacy wybitni artyści jak pianista Rafał Blechacz, śpiewaczka Joanna Freszel, pisarz Szczepan Twardoch i muzyk jazzowy Maciej Obara.Fot.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/x.com/@kultura_gov_pl

- Uważam, że stypendium "Młoda Polska" jest jednym z najlepiej skonstruowanych stypendiów. Bardzo dziękuję Narodowemu Centrum Kultury, że prowadzi ten program już od wielu lat. Co roku sprawdzam, kim są stypendyści tego programu. Wielokrotnie były to nazwiska, które już coś mi mówiły. Bardzo często z tymi osobami współpracowałam potem w trakcie swojej drogi zawodowej - powiedziała Hanna Wróblewska podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie.

Posłuchaj
00:52 13037582_1 (1).mp3 Ze środków przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego młodzi artyści od 10 do 35 lat, między innymi, realizują filmy krótkometrażowe i spektakle teatralne, wydają płyty, książki, albumy, wyposażają pracownie, organizują wystawy oraz finansują studia za granicą, udział w międzynarodowych konkursach artystycznych czy zakup instru

 

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Robert Piaskowski podkreślił, że stypendia dla młodych, zdolnych ludzi to najlepsza inwestycja w polską kulturę i niezwykle ważne wsparcie finansowe dla twórców. - To wy jesteście młodą Polską, jesteście zaczynem najważniejszych zjawisk polskiej kultury. W tym stypendium ważne jest to, że możecie dzięki niemu zrealizować rzeczy, na które czasami brakuje pieniędzy: zakup sprzętu i instrumentu, sfinansowanie pierwszej wystawy, wyreżyserowanie pierwszego spektaklu, wizyta za granicą - powiedział Robert Piaskowski.

Wysokość stypendium wynosi od 35 tysięcy do 55 tysięcy złotych. Do tegorocznego programu wpłynęło ponad 900 wniosków. Od 2004 roku z programu skorzystało 1741 młodych twórców i artystów.

Wśród stypendystów z poprzednich lat znaleźli się tacy wybitni artyści jak pianista Rafał Blechacz, śpiewaczka Joanna Freszel, pisarz Szczepan Twardoch i muzyk jazzowy Maciej Obara.


IAR/dad

Jubileuszowy koncert New York Conservatory of Music w polskim konsulacie w Nowym Jorku

11.06.2024 14:00
Ćwierć wieku działalności świętuje New York Conservatory of Music założona przez pianistę Jerzego Stryjniaka i jego żonę, muzykolog Joannę Stryjniak. Na poniedziałkowym jubileuszowym koncercie w konsulacie RP w Nowym Jorku zaprezentowało swe umiejętności kilkudziesięciu studentów z różnych krajów.

Wystawa prac Piotra Gagana w warszawskim Muzeum Niepodległości

11.06.2024 13:05
Ekspozycja artysty-malarza pochodzącego z Hajnówki „Piotr Gagan  – Puszcza Białowieska. Zielone Płuca Europy” to pełne kolorów podróż po unikalnym na skalę europejską kompleksie leśnym.