Redakcja Polska

Rok Muzyki Czeskiej w Polsce. Odbędzie się ponad 20 koncertów

19.06.2024 15:21
Ponad dwadzieścia koncertów w siedmiu polskich miastach - tak zapowiada się Rok Muzyki Czeskiej w Polsce. W tym roku Czesi świętują 200. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii tego kraju - Bedřicha Smetany. Z tej okazji czeskie centra na całym świecie zaplanowały wiele wydarzeń kulturalnych. Koordynatorka programu w Czeskim Centrum Warszawa Edyta Bojanowska mówi, że na polskich melomanów czekają koncerty muzyki klasycznej, współczesnej, jazzowej i elektronicznej.
W tym roku Czesi świętują 200. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii tego kraju - Bedicha Smetany
W tym roku Czesi świętują 200. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii tego kraju - Bedřicha SmetanyClark Ahlstrom/Shutterstock

W programie obchodów znalazły się koncerty drugiej najstarszej filharmonii w Czechach - Morawskiej Filharmonii Ołomuniec. Czescy filharmonicy zagrają we wrześniu i w listopadzie w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Lublinie, Opolu, Katowicach i Szczecinie. Jonáš Harman z Morawskiej Filharmonii Ołomuniec zapowiada, że zabrzmi zarówno czeska, jak i polska muzyka. - Jeżeli chodzi o polskich kompozytorów, to zabrzmią utwory Henryka Mikołaja Góreckiego i Karola Szymanowskiego. Natomiast wśród czeskich utworów znajdą się: koncert na fortepian i orkiestrę g-moll Antonina Dworzaka, który wykona Marek Kozak - wschodząca gwiazda pianistyki czeskiej oraz I Symfonia Bohuslava Martinů - dodaje.

W Instytucie Teatralnym w Warszawie po koniec listopada odbędzie się spektakl muzyczno-teatralny "...because of Alma". Jego kierowniczka muzyczna Silvie Hessova wyjaśnia, że to opowieść o wybitnej skrzypaczce, siostrzenicy Gustava Mahlera, która została deportowana do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. - Droga życia Almy Rose poprowadziła ją z wielkich scen europejskich do Oświęcimia, gdzie prowadziła obozową orkiestrę więźniarek - mówi.

Ponadto w październiku Warszawie w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni zabrzmią premiery młodych czeskich kompozytorów. Z kolei we wrześniu w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaplanowano czeski weekend, a w listopadzie w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie - pokazy czeskich filmów muzycznych.


IAR/dad

Instalacje we włoskich miastach Siena i Orvieto w stulecie urodzin Zbigniewa Herberta

18.06.2024 09:00
Projekt interdyscyplinarny Instytutu Adama Mickiewicza "Ścieżkami Pana Herberta" w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin poety ma popularyzować twórczość Zbigniewa Herberta.  

Status 7 - kultowa cyberpunkowa seria komiksowa doczeka się kontynuacji

18.06.2024 17:22
Po ponad dwóch dekadach, gdy w kulturze popularnej powróciła moda na cyberpunk, dyptyk doczekał się nowego wydania. Albumy "Breakoff" i "Overload" mają właśnie zbiorczą reedycję, a ich autorzy pracują nad ciągiem dalszym swojego cyklu.