Redakcja Polska

Festiwal "Gdańsk w Wilnie" - wyjątkowe koncerty, wystawy i warsztaty

23.05.2025 09:42
Festiwal "Gdańsk w Wilnie" rozpoczyna się dziś w litewskiej stolicy. Impreza odbywa się po raz czternasty. Na uczestników czekają oryginalne koncerty, wystawy oraz warsztaty i dyskusja literacka.
Kościół św Katarzyny w Wilnie
Kościół św Katarzyny w WilnieFot.: mat organizatorów

Jak mówi Polskiemu Radiu Renata Lisowska-Urbanowicz z wileńskiego magistratu, festiwal "Gdańsk w Wilnie" to dla współczesnych Wilnian możliwość poznania kultury i dorobku tego polskiego, portowego miasta. - To także wymiana kulturalna oraz wymiana doświadczeń. Gdańsk i Wilno łączą niezwykłe więzi historyczne. Znaczna część mieszkańców Gdańska ma korzenie wileńskie, a wkład Wilnian w odbudowę miasta był znaczący - wyjaśnia Lisowska-Urbanowicz.


Posłuchaj
00:57 13653209_1.mp3 Festiwal "Gdańsk w Wilnie" rozpoczyna się dziś w litewskiej stolicy. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Dlatego nie bez znaczenia jest to, że podczas festiwalu będzie można oglądać na wileńskim Placu Ratuszowym wystawę zatytułowaną "Fotogeniczne Wilno", na której można będzie zobaczyć zdjęcia wykonane przez Jana Bułhaka, Józefa Czechowicza czy Bolesławy i Edmunda Zdanowskich. - Zdjęcia te trafiły do Gdańska po II wojnie światowej wraz ze społecznością wileńską. Obecnie przechowywane są w Muzeum Narodowym w Gdańsku - dodaje litewska urzędniczka.

Ekspozycja czynna będzie do 2 czerwca. W programie festiwalu znalazła się też wystawa "To nie są moje rzeczy" Kory Tea Kowalskiej, którą można będzie oglądać w Inkubatorze Sztuki na wileńskim Zarzeczu oraz dyskusja literacka. "Gdańsk w Wilnie" to także oryginalne występy. W piątek wieczorem kościele świętej Katarzyny odbędzie się koncert muzyki historycznej, a festiwal niedzielę w kościele św. Apostołów Filipa i Jakuba zakończą carillonowe "Impresje dla Ciurlonisa".


Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska
Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Wilno Litwa Gdańsk

22 maja 1911 roku – symboliczny początek polskiego harcerstwa

22.05.2025 13:13
Dzień 22 maja 1911 roku uznawany jest za datę narodzin polskiego harcerstwa. Tego dnia Andrzej Małkowski, inspirowany ideami brytyjskiego skautingu, wydał we Lwowie rozkaz powołujący cztery pierwsze drużyny skautowe na ziemiach polskich. Choć wcześniej istniały już samorzutnie tworzone zastępy młodzieżowe, to właśnie ten moment oznaczał formalne rozpoczęcie zorganizowanej działalności skautowej w Polsce.

„Międzymurze. Podziemia Wawelu” - nowa wystawa stała Zamku Królewskiego na Wawelu

22.05.2025 17:12
Zamek Królewski na Wawelu otwiera nową trasę zwiedzania – „Międzymurze. Podziemia Wawelu”. Prowadzi ona przez podziemia murów obronnych od strony Wisły, tuż obok Smoczej Jamy. Licząca około 400 metrów ścieżka po raz pierwszy udostępniona jest turystom.