Redakcja Polska

Białoruś: w Starych Wasiliszkach obchody 81. urodzin Czesława Niemena

17.02.2020 13:30
W Starych Wasiliszkach niedaleko Grodna na Białorusi odbyły się obchody 81. rocznicy urodzin Czesława Niemena. Uroczystości koncentrowały się wokół, zamienionego na muzeum, domu rodzinnego artysty. W miejscowym kościele gdzie piosenkarz został ochrzczony i znajduje się jego tablica pamiątkowa, odprawiona została msza święta.
Audio
  • W Starych Wasiliszkach obchody 81. urodzin Czesława Niemena. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Stare Wasiliszki na Białorusi
Stare Wasiliszki na BiałorusiPR/Włodzimierz Pac

Zebrani na uroczystościach białoruscy dziennikarze wspominali wywiady z Czesławem Niemenem. Mówili, że dla Białorusinów w czasach radzieckich był on swoistym głosem wolności. Teraz miłośnicy piosenkarza coraz chętniej odwiedzają jego dom rodzinny.

Fot.: PR/Włodzimierz Pac Fot.: PR/Włodzimierz Pac

W rozmowie z Polskim Radiem mówił o tym Uładzimir Sieniuta dyrektor muzeum Niemena. - Dla przykładu: w 2017 roku odwiedziło nas ponad trzy tysiące gości. A w roku ubiegłym turystów było już ponad dziewięć tysięcy. Przyjeżdżają nie tylko Polacy i Białorusini, ale ludzie z całego świata - mówi dyrektor Sieniuta.


Fot.: PR/Włodzimierz Pac Fot.: PR/Włodzimierz Pac

Marcin Wojciechowski, zastępca ambasadora Polski na Białorusi, zauważył, że Czesław Niemen jest jedną z tych postaci, która łączy Polskę i Białoruś. - Miejsce jego urodzenia - Stare Wasiliszki - to jest już taka świątynia dla sympatyków muzyki Niemena - również dla tych, którzy szukają wspólnych śladów w kulturze Polski i Białorusi - powiedział Wojciechowski.


Fot.: PR/Włodzimierz Pac Fot.: PR/Włodzimierz Pac

W domu rodzinnym Czesława Niemena otwarto nową ekspozycję poświęconą artyście. Wcześniej, dzięki staraniom ambasady Polski na Białorusi i wsparciu finansowym Narodowego Instytutu "Polonika", udało się wyremontować jego dach.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś Czesław Niemen

Marcin Gortat kończy karierę. "Zrobię wszystko by wam się odwdzięczyć"

16.02.2020 13:54
Marcin Gortat oficjalnie ogłosił zakończenie kariery sportowej. Najsłynniejszy polski koszykarz zrobił to podczas zorganizowanej przez siebie w Los Angeles imprezy pod nazwą "Bal Polskiego Dziedzictwa".

Białoruska opozycja zamierza wyłonić wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich

16.02.2020 14:02
W niedzielę upływa termin zgłoszeń do udziału w organizowanych przez białoruską opozycję prawyborach, które mają wyłonić wspólnego kandydata do startu w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Projekt Sobieski Sat. Krakowscy licealiści budują sondę kosmiczną

17.02.2020 12:12
Projekt bierze udział w konkursie zorganizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Zadaniem stojącym przed licealistami jest budowa sondy atmosferycznej niewielkich rozmiarów.