Redakcja Polska

Polska Fundacja Narodowa partnerem filmu "Chopin. Nie boję się ciemności"

11.10.2022 16:45
Polska Fundacja Narodowa jest partnerem i wsparła zagraniczną promocję filmu "Chopin. Nie boję się ciemności", który w poniedziałek wieczorem miał w Warszawie swoją premierę - poinformował Temistokles Brodowski z Fundacji.
Chopin. Nie boję się ciemności - OFICJALNY ZWIASTUN
Chopin. Nie boję się ciemności - OFICJALNY ZWIASTUNZrzut ekranu.Youtube/ inbornmedia house

Dzięki wsparciu PFN we współpracy z Inbornmedia w przyszłym roku zostanie zrealizowany cykl pokazów w najważniejszych kulturalnych stolicach świata - Paryżu, Londynie, Berlinie i Nowym Jorku - wyjaśnił Brodowski. Promowany będzie również tam, gdzie popularna jest muzyka Chopina - m.in. w Japonii - dodał. - Film to arcydzieło dokumentu - udana próba opowiedzenia trudnych historii przez pryzmat muzyki Fryderyka Chopina - ocenił prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki. Ten dokument swoim przekazem ma utrwalić obraz Polski, jako orędownika pokoju na świecie - zaznaczył.

- Muzyka Chopina łączy nie tylko melomanów, ale staje się przyczynkiem do narracji o tragedii narodów, a w interpretacji Leszka Możdżera, Jae–Yeona Wona oraz Faresa Marka Basmadjiego prowadzi nas przez historię XX wieku i historię najnowszą - powiedział prezes PFN.

PFN wsparła dystrybucję filmu za granicą

Zarzecki wyjaśnił, że Polska Fundacja Narodowa wsparła zagraniczną dystrybucję filmu, ponieważ muzyka Chopina stanowi uniwersalne tło do złożonej biografii narodów - przede wszystkim polskiej wspólnoty narodowej. - Uznaliśmy, że te treści muszą być opowiedziane jak najszerszemu audytorium - dodał.

Film splata historie tych trzech wybitnych pianistów, których poza pasją do muzyki Chopina łączą odciskające piętno na życiu społeczeństw trudne doświadczenia historyczne - powiedział PAP Brodowski. - Możdżer z Polski, Won z Korei Południowej oraz Syryjczyk z Aleppo Basmadji opowiadają przygotowując się do koncertów w miejscach, w których nikt nie spodziewałby się usłyszeć muzyki na żywo - dodał.

To miejsca przy byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau, przy granicy dzielącej Półwysep Koreański i w centrum Bejrutu stolicy Libanu, gdzie żyje ponad milion syryjskich uchodźców - wyjaśnił Brodowski.

W polskich kinach produkcję będzie można zobaczyć od piątku 14 października.


PAP/dad 

"Rosjanie chcą podnieść napięcie na granicy z NATO". Ekspert OSW: Kreml liczy na strach

11.10.2022 08:10
Białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka zapowiedział rozwinięcie "regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi" na terenie swojego kraju. - Rosjanie chcą podnieść napięcie na granicy z NATO - komentuje ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich, Piotr Żochowski w rozmowie z PAP.

Ambasador Bartosz Cichocki: Putin powinien dostać jednoznaczny sygnał ws. użycia broni atomowej

11.10.2022 10:55
Społeczność międzynarodowa powinna już dziś wysłać jednoznaczny sygnał Rosji, że ewentualne użycie broni jądrowej to jest linia nie do przekroczenia - powiedział we wtorek ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki. Jego zdaniem Ukraina wygra wojnę, bo Ukraińcy wiedza o co walczą, a Rosjanie nie.

Prąd płynie podmorskim kablem energetycznym Polska-Szwecja

11.10.2022 11:11
W poniedziałek wieczorem uruchomiony został podmorski kabel energetyczny Polska-Szwecja, szwedzkiemu operatorowi udało się szybciej naprawić usterkę na stacji elektroenergetycznej Stärnö - poinformował we wtorek polski operator PSE.